18 Temmuz 2018 18:56
Son Güncellenme Tarihi: 18 Temmuz 2018 23:17

KKTC açıklarında mülteci teknesi battı: En az 19 ölü

KKTC açıklarında içinde 150 Suriyeli mültecinin bulunduğu tekne battı. 19 kişi hayatını kaybetti. 25 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Fotoğraf: Sezgin Pancar/AA

Paylaş

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Karpaz Yarımadası açıklarında içinde yaklaşık 150 Suriyeli mültecinin bulunduğu tekne battı. 19 kişi yaşamını yitirirken, sahil güvenlik ekipleri 103 kişiyi kurtardı. 25 kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Karpaz Yarımadası Yeni Erenköy kasabası sahiline 16 mil uzaklıkta, içinde Avrupa’ya gitmek isteyen Suriyeli mültecilerin bulunduğu tekne, sabah saatlerinde battı. Tekne battığı ihbarını alan Türkiye ve KKTC sahil güvenlik ekipleri harekete geçti. Türkiye ve KKTC sahil güvenlik gemilerinin kurtarma çalışmalarına bir helikopter de katıldı. Bölgedeki ticari gemiler de arama-kurtarma çalışmalarına katıldı.

Arama-kurtarma çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan KKTC Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, 19 kişinin cesedine ulaşıldığını belirterek,  “103 kişi sağ olarak kurtarıldı. Kurtarılanlardan 1’i ağır yaralı. Türkiye ve KKTC sahil güvenlik ekipleri olaya müdahale etti. Çalışmalar sürüyor. Kayıp kişileri denizde arama çalışmaları sürüyor” dedi. 

Öte yandan bölgedeki hava şartlarının olumsuz olmadığı bildirilirken, teknenin neden battığı araştırılıyor. İlk gelen bilgilere göre, geminin motor kabininin su alması nedeniyle battığı yönünde.

102 KİŞİ SİLİFKE'YE GETİRİLDİ

Göçmenlerden hayati tehlikesi bulunan biri Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı helikopteri ile Girne’ye götürülürken, 102'si ise Türkiye'ye gönderildi.

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığına bağlı botlarla Mersin'in Silifke ilçesindeki Taşucu Limanı'na getirilen göçmenlerden 31'i, liman sahasında bekleyen ambulanslarla Silifke Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

İki göçmenin solunum sıkıntısı yaşadığı, diğerlerinin ise durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Bu arada göçmenlere, Türk Kızılayı tarafından limandaki alanda kurulan masalarda yemek ikram edildi.

Limana getirilen 19 mültecinin cenazeleri olayla ilgili görevlendirilen 6 cumhuriyet savcısının yaptığı incelemelerin ardından otopsi için Adana Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Öte yandan sağ kurtarılan göçmenlerin geceyi ilçedeki bir lisenin yurdunda geçireceği ve yarın bilgilerine başvurulacağı belirtildi. (AA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

SES: Bağcılar'da yaşananlar buz dağının görünen tarafı

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa