00 0000 00:00

‘Sauna, kültür mirası listesine alınmalı’

Finlandiya Hükümeti, Müzeler Genel Müdürlüğü ve sauna dernekleri, saunanın (Fin hamamı) UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer almasını talep edecek.

Paylaş

Finlandiya Hükümeti, Müzeler Genel Müdürlüğü ve sauna dernekleri, saunanın (Fin hamamı) Finlandiya’nın kültür mirası olarak UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alması için başvuruda bulunmaya hazırlanıyor.

DÜNYA’DA EN FAZLA BİLİNEN FİNCE KELİME SAUNA

Hufvudstadsbladet gazetesine açıklamalarda bulunan Finlandiya Sauna Dernekleri Başkan Yardımcısı Ritva Ohmeroluoma, saunanın Finlandiya kültüründe önemli bir yeri olduğunu ve mirasın yaşatılmasını istediklerini söyledi.  

Dünya’da en fazla bilinen Fince kelimenin sauna olduğuna dikkat çeken Ohmeroluoma, diğer ülkelerde Fin hamamı olarak adlandırılmasına karşın saunada bulunan taşlara su dökülmediğini belirtiyor.

Amaçlarının bu küresel yanlışı düzeltmek ve saunanın Finlandiya kültürünün bir parçası olarak UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alması olduğunu söylüyor.

‘İNSANLARIN RUHLARI ÇAĞIRDIKLARI BİR MEKANDI’

Başlangıçta saunanın insanların yıkandığı bir yer değil, taşlara su dökerek ruhları çağırdıkları bir mekan olduğunu söyleyen Ohmeroluoma, saunanın teknik özelliklerini, saunadaki yıkanma kültürünü ve Finlandiya saunalarının tarihini kayda geçirmek istediklerini söyledi.  Saunanın UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne alınması durumunda değişik türde sauna etkinlikleri düzenleyeceklerini belirten Ohmeroluoma, sauna kültürünün zamanla değiştiğini ama ritüelin değişmediğini ve saunada yıkanmanın Finlandiya kültüründe derin kökleri olan Saunanın UNESCO’nun miras listesinde yer almasını yeterli bulmayan Finlandiya Sauna Dernekleri ise Hükümetin yılın bir gününü sauna günü olarak ilan etmesini istiyor. Bunun gerçekleşmesi için de imza kampanyası başlattı.

Ohmeroluoma, “Bir sauna günü olması için çaba gösteriyoruz. O gün aynı zamanda tüm Finlandiyalılar birlikte saunada yıkanacak” diyor.

Eğitim ve Kültür Bakanı Sampo Terho, saunanın Dünya Mirası Listesi’ne alınma önerilerini en geç 2019 martında UNESCO’ya ileteceklerini söylüyor.

5.4 milyon nüfuslu Finlandiya’da 2 ila 3 milyon civarında sauna olduğu tahmin ediliyor. Finlandiyalıların çoğunluğunun villa,  ev, yazlık ev hatta botlarında sauna bulunuyor. (Stockholm/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Binlerce Amazon çalışanı greve gidiyor

SONRAKİ HABER

Dünyanın en çok alkol tüketen ülkeleri açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa