Hatay’da OHAL uygulaması ilk meyvesini verdi

Hatay’da OHAL uygulaması ilk meyvesini verdi

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’in, Hatay’daki gösteri, yürüyüş ve basın açıklamalarını yasaklayan kararının ilk hedefi ataması yapılmayan öğretmenler oldu.ÖĞRETMEN ADAYLARI ENGELLENDİAtaması Yapılmayan Öğretmenler Platformu’nun yapmak istediği basın açıklamasına Hatay Valiliği’nin koyduğ


ÖĞRETMEN ADAYLARI ENGELLENDİ

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu’nun yapmak istediği basın açıklamasına Hatay Valiliği’nin koyduğu yeni kriterler doğrultusunda müdahale edildi. Pankart açıp yürüyüşe geçen öğretmen adaylarının önü kolluk kuvvetleri tarafından kesildi.

Emniyet yetkilileri pankart açmanın ve slogan atmanın yasak olduğunu savunarak, aksi durumda müdahale edeceklerini söyledi.

Öğretmen adayları polisin bu tavrını protesto etmek için alkışlarla ve sayı sayarak yürüyüşe geçti. 

Emniyet yetkilileri, eyleme katılan Eğitim-Sen Hatay Şube yöneticilerine, “Bundan sonra basın açıklamalarınızı ve eylemlerinizi bu kriterler doğrultusunda yapacaksınız. Eğer buna uymazsanız bedelini ödersiniz” dedi.

Orada bulunan kurum temsilcileri de “Biz bugüne kadar bedel ödeyerek bu hakkı kazandık. Gerekirse yeniden bedel ödemeye hazırız” şeklinde cevap verdi.

Hatay Valisi'nin gösteri, yürüyüş ve basın açıklamalarını yasaklamaya dönük açıklamaları bugün Suriye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu üyeleri tarafından yapılan bir basın toplantısıyla kınanmıştı. (Hatay/EVRENSEL)

www.evrensel.net