17 Temmuz 2018 19:49

Elazığ Kadın Cezaevinde yaşanan hak ihlalleri Meclise taşındı

HDP'li Dirayet Dilan Taşdemir, Elazığ Kadın Cezaevinde yaşanan hak ihlallerini Meclise taşıdı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir Elazığ Kadın Cezaevinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin Adalet Bakanlığına soru önergesi verdi.

HDP'li Taşdemir, Adalet Bakanlığının cevaplaması talebiyle verdiği soru önergesinde OHAL’in ilan edildiği 20Temmuz 2016 tarihinden günümüze kadar ülkede birçok hak ihlali yaşanırken en çok cezaevlerinde kalanların, özellikle de siyasi mahpusların keyfi uygulamalara maruz kaldığını vurguladı.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna Elazığ T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan 19 Ocak 2018 tarihi itibariyle toplam 15 başvuru iletildiğini hatırlatan Taşdemir şöyle devam etti:

"Başvurularda cezaevinin fiziksel şartlarından, aşırı kalabalıktan ve idarenin keyfi uygulamalarından şikâyetler; yargı kararlarına itirazlar; kötü muamele, Çölyak hastalığına uygun yemek olanaklarının sağlanmadığı, çıplak arama yapıldığı, mektupların ve kurumlara yazılan dilekçelerin gönderilmediği, spor imkânlarından yararlanılamadığı, revire zamanında çıkarılmadıkları, eğitim hakkından yararlanılamadığı iddiaları ile nakil talepleri yer almıştır.”

Önergesinde Elazığ T Tipi Kadın cezaevinde daha önce kadın mahpusların üstlerine ‘‘terör’’ yazan kimlikleri takma zorunluluğu getirildiği ve mahpusların 4 ay açlık grevi yapmalarıyla söz konusu uygulamadan vazgeçildiğini hatırlatan Taşdemir şunları söyledi:

“Elazığ T Tipi Kadın Hapishanesi'nin kampüs içindeki Kapalı Kadın Hapishanesi'ne taşınması iddialarının yer almasıyla birlikte yaşanan hak ihlalleri yeniden gündeme gelmiştir.

Her koğuşu 6 kişilik 5 hücreden oluşan Kadın Kapalı Cezaevi’nin mimarisinin hasta mahpusların sağlık koşullarına göre yapıldığını, bundan dolayı her tarafta 24 saat kameraların açık olduğu ve çok sayıda gözetleme pencerelerinin bulunduğu, havalandırmada ve mutfakta 1'er, koridorda ise 4 tane olmak üzere 6 kamera tarafından izlendikleri bilgisi basında yer almaktadır.

Mahpuslar geceleri "Kameralar görmüyor" gerekçesiyle ışıkların açık tutulduğunu ve kişisel kullanım alanlarının dahi izlendiğini, kameralar dışında odalarının çıktığı koridor, havalandırma ve mutfağına bakan pencerelerden de gözetlendiklerini, aynı zamanda idarenin kullandığı ana maltadan geçen diğer suçlardan tutuklu-hükümlü ve kadın-erkek personeller bu pencerelerden yaşam alanlarını rahatlıkla görebildiklerini ifade etmişler. Koğuşlarda rahatça yürüyemediklerini, giyinemediklerini belirten tutsaklar, psikolojik ve fiziki olarak gözetlenmenin taciz olduğunu ifade ederek havalandırma, mutfak ve odalarının pencerelerinin karşıt görüşteki tutsakların bulunduğu koğuşlarla karşı karşıya olduğunu ve can güvenliği sorunu yaşadıklarını belirtmişlerdir.”

Taşdemir'in cevaplandırılmasını istediği sorular şöyle:

♦  Elazığ T Tipi Kadın Cezaevinde kötü muamele ve işkencenin yapıldığı bilginiz dâhilinde midir?

♦ Elazığ T Tipi Kadın Cezaevindeki siyasi kadın tutsakların, Kapalı Kadın Hapishanesine taşınmasının gerekçesi nedir?

♦ Elazığ T Tipi Kadın Cezaevinden 19.01.2018 tarihinden itibaren TBMM İnsan Hakları Komisyonuna gelen kötü muamele başvurularına ilişkin ne tür çalışmalar yapılmıştır?   Söz konusu iddialarla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

♦ Elazığ Kadın Cezaevinde çok sayıda kamera ve gözetleme pencerelerinin olmasının yasal gerekçesi nedir? Kameraların 24 saat açık olduğubilginiz dahilinde midir? Kamera ve gözetleme pencerelerini kapatmaya yönelik bir çalışmanız olacak mı?

♦ Karşıt görüşteki tutsaklar yerine aynı görüşteki tutsakların karşı koğuşlara yerleştirilmesi yönündeki talepleri yerine getirmek doğrultusunda bakanlığınızca cezaevi yönetimine bilgilendirme yapılmış mıdır?

♦ Elazığ Kadın Cezaevi'nde yaşanan hak ihlallerinin kimler tarafından yapıldığının tespit edilmesi için herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Söz konusu mağduriyetleri gidermek amacıyla ne tür çalışmalar yapmayı düşünüyorsunuz? (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nakış işçileri piknikte buluştu: Hedefimiz 3 bin lira taban ücreti

SONRAKİ HABER

Trump'tan Hilal Kaplan'a: Gazeteci olduğunuza emin misiniz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa