AKP belediyeciliği Denizlilileri isyan ettirdi: 'Susuz kalacağız'

Denizli’nin Uzunpınar Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlar, belediyenin içme sularını turizm bölgesi olan Karahayıt’a taşıma çabasına isyan etti.

17 Temmuz 2018 18:42
Paylaş

Denizli’nin Pamukkale ilçesine bağlı Uzunpınar Mahallesi’ndeki içme suyu hattının Karahayıt’a taşınmak istenmesi, halkı isyan ettirdi.

Mahallelerindeki içme suyunun turizm bölgesi olan Karahayıt’a taşınıp kendilerine ise onlarca kilometre ötedeki başka bir kaynaktan su verilmesi planına tepki gösteren Uzunpınarlılar, sabah saatlerinden itibaren su kaynaklarının başında nöbet tutmaya başladı. Gelen ekiplerin çalışmasına engel olmak isteyen vatandaşlar, kendilerine sorulmadan “Ben yaptım oldu” anlayışıyla hareket eden AKP’li Büyükşehir Belediyesine ve DESKİ’ye tepki gösterdi. Açılan kanalları taşla dolduran halk jandarma tarafından engellenmek istenmesine rağmen çalışmaları durdurmayı başardılar.

UZUNPINAR TEK DEĞİL

Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Denizli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından son aylarda birçok doğal kaynak suyunun başka noktalara taşınması için başlatılan çalışma, vatandaşların tepkisine neden oldu.

Pamukkale'ye bağlı Uzunpınar Mahallesi’nde içme suyu isale hattının DESKİ ekipleri tarafından Karahayıt Mahallesi’nde taşıma çalışması Uzunpınarlıların engeline takıldı.

İÇME SUYU NEDENİYLE GEÇMİŞTE DE BENZER OLAYLAR YAŞANMIŞTI

Sabah saatlerinde mahalleye giden DESKİ ekipleri karşılarında vatandaşları gördü. İçme suyu hattının çekileceği bölgede DESKİ ekiplerini bekleyen vatandaşlar, suyun mahalleye yetmediğini ve bu çalışmayla suyun Karahayıt Mahallesi’ne taşınacağını ifade ederek, yapılan uygulamanın yanlış olduğunu belirtti.

Projelerin halkın fikirleri alınmadan uygulanmasına tepki gösteren vatandaşlar, Uzunpınarlıların içme suyu konusunda hassas olduklarını ve geçmişten beri sularını korumak için mücadele verdiklerini anlattılar.

9 yörük ailesi tarafından içme suyu bol olan bir bölgeye yerleşme ümidiyle kurulan Uzunpınar'da geçmişte de benzer olaylar yaşanmış, jandarma ile halk karşı karşıya gelmiş çok sayıda kişi yaralanmıştı.

'BELEDİYE HİÇBİR ŞEKİLDE FİKİMİZİ ALMIYOR'

Yıllarca kasaba belediyesi olarak kendi hizmetlerini kendileri üreten Uzunpınar, Denizli’nin Büyükşehir statüsüne geçmesiyle birlikte merkeze 40 kilometre uzakta bir yaylada bulunmasına rağmen mahalle statüsüne düşürülmüştü.

Uzunpınarlılar Büyükşehir ve bağlı bulundukları Pamukkale Belediyesine su, ulaşım ve altyapı hizmetlerini ağırdan aldıkları ve hiçbir şekilde fikirlerini almadıkları için oldukça tepkililer. (Denizli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'TRT’de yaşanan 'değişim’ değil emekçi katliamıdır'

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa