17 Temmuz 2018 17:27
Son Düzenlenme Tarihi: 17 Temmuz 2018 17:51

Trump'a Putin açıklamasından dolayı ABD’de ‘hainlik’ suçlaması

Trump, Rusya’nın seçimlere müdahale ettiği iddialarıyla ilgili 'Putin, bunu yapanın Rusya olmadığını söyledi' demişti. ABD, Trump'ı hainlikle suçladı.

Trump'a Putin açıklamasından dolayı ABD’de ‘hainlik’ suçlaması

Fotoğraf: AA

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Rusya’nın seçimlere müdahale ettiği iddialarıyla ilgili “Kendi istihbarat servisi yerine Rusya’nın yanında yer alarak Vladimir Putin’e destek çıkmasına” ABD’den sert eleştiriler geldi.

ABD istihbarat teşkilatları, 2016 seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiğini, Demokrat aday Hillary Clintron’ın siber saldırılar ve sosyal medyadaki sahte haberlerle itibarsızlaştırıldığını ileri sürüyordu. Trump ise Helsinki’de “Putin, bunu yapanın Rusya olmadığını söyledi. Şunu söyleyebilirim; bunun Rusya olması için herhangi bir sebep göremiyorum” demişti. 

KENDİ PARTİSİ DE ELEŞTİRDİ

Bu sözlere tepki gösteren Trump’ın partisi Cumhuriyetçi Parti’den Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, “Trump Rusya’nın müttefikimiz olmadığını kabul etmeli” dedi. Cumhuriyetçi Senatör John McCain ise “utanç verici bir performans. Daha önce hiçbir ABD Başkanı kendisini böyle bir despot karşısında hiç bu kadar sefilce aşağılamamıştı” dedi.

Daha önce Trump’a yakın duran siyasiler de ABD Başkanını eleştirdi. ABD’nin Rusya Büyükelçisi Jon Huntsman’in kızı, Cumhuriyetçi Partiye yakın Siyasi Yorumcu Abby Huntsman Twitter hesabından “Hiçbir müzakere kendi insanını ve ülkeni otobüsün altına atmaya değmez” dedi. Senatör Lindsey Graham ise Trump’ın Kremlin’e ABD ile ilgili bir “zayıflık” mesajı verdiğini söyledi. 

Demokrat Senatör Mark Warner, “Trump’ın açıklamalarının ABD’nin rakiplerine karşı ülkeyi korumakla ilgili görevinin ihmali anlamına geldiğini” belirtti. Demokratların Senatodaki Lideri Chuck Schumer, “Trump’ın ABD’nin hukuki yaptırımlarına, savunma yetkililerine ve istihbarat servislerine karşı Rusya Devlet Başkanı Putin’in yanında yer almasının düşüncesizce, tehlikeli ve zayıf olduğunu” belirtti ve “ABD Başkanı kendisini ülkemizin üstünde bir yere koymuştur” diye konuştu. 

İSTİHBARAT ÖRGÜTÜ TEPKİ GÖSTERDİ

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats da bir yazılı açıklama yayımlayıp ‘istihbarat kuruluşlarının, Rusya’nın ABD demokrasisini baltalamak için her yere sirayet eden teşebbüslerinin devam ettiğinden emin olduklarını’ söyledi. Eski CIA Başkanı John Brennan da, Trump’ın basın toplantısı için ‘Hainlikten başka bir şey değil’ dedi.

Brennan tweetinde, “Trump’ın yorumlarının ahmakça olması bir yana, kendisini tamamen Putin’in cebine koydu. Cumhuriyetçi Vatanseverler: Neredesiniz?” diye tepki gösterdi.

Bazı ABD’li siyasetçiler Trump’a, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’ın 12 Rus istihbarat görevlisini 2016 seçimlerinde Demokrat Adayı Hillary Clinton’ın kampanyasını hack’lemekla suçlaması ardından Putin’le görüşmesini iptal etme çağrısında bulunmuştu.

TRUMP ELEŞTİRİLER İÇİN ‘APTALLIK’ DEMİŞTİ

Ancak Trump ise Twitter mesajlarında Rusya ile ilişkilerde gelinen noktadan önceki yönetimleri sorumlu tutmuş ve “Yıllarca süren ABD ahmaklığı ve aptallığı yüzünden Rusya ile ilişkilerimiz hiç olmadığı kadar kötü durumda. Şimdi üstüne bir de cadı avı başlatıldı!” demişti.

AMERİKAN BASINI: ŞOK EDİCİ, FELAKET

Trump ve Putin’in, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bir araya geldiği zirve Amerikan medyasında sert dille eleştirilirken, Rus basını görüşmeyi olumlu gördü. ABD’li Washington Post gazetesi, Trump-Putin zirvesinin “planlanandan çok aksi yönde geliştiğini” yazdı. Haberde, “Trump, Putin’in tarafında; 2016 seçimleriyle ilgili ABD istihbaratını sorguladı” 

Ayrıca, Trump’ın ülkesinin istihbarat servisinin, Rusya’nın 2016’daki ABD başkanlık seçimlerine siber saldırılar yoluyla müdahale ettiği varsayımlarını küçümsediği kaydedildi.

“Trump, Putin’in tarafında; 2016 seçimleriyle ilgili ABD istihbaratını sorguladı” başlığını kullanan New York Times gazetesinde de, Trump’ın, bir liderin yurt dışında nasıl hareket etmesi gerektiğiyle ilgili tüm görüşleri “altüst ettiği” değerlendirmesinde bulunuldu. 

Haberde, “(Trump) Kendi istihbarat servisinin bulguları yerine düşman, bir yabancı liderin açıklamalarını kabul etti.” ifadesine yer verildi. CNN de, ABD istihbaratı konusunda, Trump’ın Putin’in tarafında yer aldığını öne çıkardı.

Huffington Post internet sitesi siyah bant üzerine hazırladığı başlığında “Şok edici, benzeri görülmemiş, utanç verici, felaket” ifadelerini üst üste kullandı.

New Yorker dergisi de “Helsinki’de Putin için kolay kazanç” başlığını internet sitesinin manşetine çıkardı. Los Angeles Times’ın başyazısında ise “İç karartıcı bir şekilde Trump, Rusya’ya sert yaklaşmaya yanaşmıyor” başlığı tercih edildi.

RUS MEDYASI: NORMALLEŞME İÇİN İLK ADIM

Rus basını görüşmeyi olumlu görmeyi tercih etti. TASS haber ajansı, “Putin-Trump buluşması: İlişkilerin normalleşmesine ilk adım” başlığıyla aktardığı haberinde “Görüşme sonrasında iki lider, buluşmalarının önemli bir kazanım olduğunu düşünüyor. Rusya ve ABD, ilişkilerin normalleşmesi için ilk adımı attılar” dedi.  

Vedomosti gazetesi, manşetini “Helsinki Zirvesi Rusya ve ABD diyaloğunu yeniden başlattı” şeklinde atarken, İzvestiya gazetesi, “4 saate yetiştirmek” başlığıyla verdiği haberinde, “Helsinki’de yapılan 4 saatlik zirve iki ülke ilişkilerinin canlandırılmasında başlangıç noktası olabilir” dedi. 

Moskovskiy Komsomolets gazetesi ise “Putin Trump’a imtiyaz verdi” başlığıyla girdiği haberinde “Vladimir Putin, Helsinki’de Donald Trump ile yaptığı görüşmede Rus-Amerikan ilişkilerinin yeniden canlandırılmasına engel olan bir çok sorunu çözme konusundaki kararlılığını dile getirdi. Putin, bir kez daha Moskova’nın ABD seçimlerine müdahale etmediğine yemin etti.” ifadelerini kullandı.

Kommersant gazetesi, “Anlaşmazlığın barışı” diye duyurduğu haberinde, iki liderin ortak bir bildiri kabul etmediğini ancak “Tarafların hangi konularda bir araya gelip gelemeyeceği, pozisyonlarının ne olduğunu ortaya koyan bir basın toplantısı” düzenlendiklerini aktardı. (AA)

LAVROV: SÜPERDEN DAHA İYİ!

Zirve ile ilgili en “olumlu” açıklama ise Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleşen görüşmenin “süperden daha iyi” geçtiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu ‘Tayyipler Alemi’ karikatürünü paylaştı

SONRAKİ HABER

Kırklareli’deki Gezi davasında hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa