17 Temmuz 2018 15:12

CHP'li Karaca: Yasa teklifi Anayasa'ya aykırı hükümler içeriyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, yeni sisteme ilişkin düzenlemelerinin Anayasa’ya aykırılığına dikkat çekti.

Fotoğraf: CHP Basın

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, yeni sistem inşaa çabası ve düzenlemelerinin Anayasa’ya aykırılığına dikkat çekti.

Biçer Karaca, muhalefete ve toplumun farklı kesimlerine söz hakkı bırakmamak için alelacele gündeme getirilen yasal düzenlemeleri, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini, KHK’leri tek tek incelemeye aldıklarını belirtti. Biçer Karaca, “Bizim gündemimiz günübirlik politikalar değil, bizim çabamız tek adam rejimi inşasının ürünü olan hukuksuzluklar, yok sayılan evrensel ilkeler, çiğnenen anayasal haklar için didik didik ederek madde madde düzenlemeleri deşifre etmek ve mücadeleyi kesintisiz sürdürerek anayasal hakların yok sayılmasının önüne geçmek” dedi.

Hükümetin 18 Haziran’da OHAL’in kaldırılacağını müjde gibi sunarken, hukuksuzluğu olağanlaştırmak için TBMM’ye yasa teklifi sunduğunu belirten Biçer Karaca sunulan teklifle düzenleme ve tedbir adı altında, anayasaya aykırı hükümlerin yasalaştırılmasının hedeflendiğini söyledi.

DURMAK BİLE “AŞIRI VE KATLANILMAZ” GÖRÜLÜP YASAKLANABİLİR

Yeni yasa teklifinin OHAL uygulamalarını yasallaştırmayı, kalıcılaştırmayı hedeflediğini ifade eden Biçer Karaca; “OHAL’i kaldırdık deseler de OHAL uygulamaları önerilen yasa teklifiyle devam edecek. Yasa teklifiyle, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yapılması engellenecek. Buna göre ‘vatandaşın günlük yaşamını aşırı ve katlanılamaz derecede zorlaştıracak’ toplantı ve gösteri yürüyüşlerine Valilik izin vermeyebilecek. “Aşırı ve katlanılmaz” eylem kime ve neye göre belirlenecek! Bu durumda, Gezi direnişindeki gibi, durarak tepkisini ortaya koyma eylemi dahi “aşırı” ve “katlanılmaz” diye nitelendirilebilir. Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyetini belirsiz kriter ve kıstaslarla sınırlandıran bu teklif, yasal eylem ve tepkileri engellemeyi hedefliyor” dedi.

‘YASA TEKLİFİ ANAYASAYA AYKIRI HÜKÜM İÇERİYOR’

Anayasanın 13. Maddesinde; Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz.” Denildiğine dikkat çeken Biçer Karaca şunları söyledi; “Ancak teklifte yer alan kamu düzenin bozulmasına ilişkin  “ciddi belirtiler” ifadesi ile kamu güvenliğini bozabileceği “şüphe”si bulunan kişiler, “belirli yer ve saatler” ifadeleri muğlaktır, inisiyatife bırakılarak düzenlenmesi anayasaya aykırıdır. Anayasa’nın 13. Maddesine göre kişi hak ve hürriyetlerinin sınırlandırılması sadece yasa ile mümkündür. Düşünceyi açıklama ve yayma hakkı, anayasal bir haktır. Bu hakkın sınırlandırılmasına ilişkin de Anayasanın 19. Maddesinde  ‘vatandaşın günlük yaşamını aşırı ve katlanılamaz derecede zorlaştırmayacak’ hükmü yoktur.”

‘KİŞİ HAK VE HÜRRİYETLERİNİN SINIRLAMASINDA MUĞLAKLIK VE KEYFİYET’

Getirilmek istenen yasada bir valinin, “şüphe” gerekçesiyle bir kişinin seyahat hakkını dahi engelleyebileceğini ve şehre giriş çıkışlarını dahi yasaklayabileceğini vurgulayan Biçer Karaca; “Toplantı ve gösteri hakkının kullanılmasını engellemek de ne yazık ki mümkün olacak. Teklifte yer alan “belirli yerler ve saatler” ibaresi, kişi hak ve hürriyetlerinin kullanılmasını anayasal kıstaslarla ve netlikle değil keyfiyetle sınırlandırmayı getirmektedir. Anayasayı aşacak şekilde düzenleme yapmak istiyorlar. Anayasanın açıkça ihlaline TBMM çatısı altında geçit vermemek için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘CSUN’u biz batırmadık, bedelini de ödemeyeceğiz’

SONRAKİ HABER

Saadet öğretmen intihardan önce 'öğrencilerin önünde bana yumruk attılar' demiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa