‘CSUN’u biz batırmadık, bedelini de ödemeyeceğiz’

Aylardır ücretleri ödenmediği için direnişte olan 380 CSUN işçisi: CSUN'u biz batırmadık, bedelini de ödemeyeceğiz.

17 Temmuz 2018 15:04
Paylaş

Aylardır ücretleri ödenmeyen CSUN işçileri, İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde gerçekleştirdikleri eylemde, “Çinli patronu uyarıyoruz. CSUN'u biz batırmadık, bedelini de ödemeyeceğiz” dedi. 380 işçinin çalıştığı Tuzla’da kurulu ve aylardır üretim yapılmayan fabrikada işçiler, ücretlerinin ödenmemesi üzerine 18 Haziran’dan bu yana fabrika önündeki bekleyişlerini sürdürüyor.

‘CSUN’U BİZ BATIRMADIK’

İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önüne “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Sadaka değil hakkımızı istiyoruz” sloganlarıyla yürüyen CSUN işçileri “Çinli patronu uyarıyoruz. CSUN’u biz batırmadık, bedelini de ödemeyeceğiz” yazılı pankart taşıdı. Eylemin ardından Birleşik Metal İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan CSUN Raporu İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne verildi.

İŞÇİLER EVE EKMEK GÖTÜREMEYECEK DURUMDA

Eylemde ise Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu konuştu. Serdaroğlu, “CSUN işçileri güneş enerji panelleri üretiyor. Patronların keyfi tutumları yüzünden aylardır yaşadıkları sıkıntıları görmeyen hükümet yetkilileri yüzünden evine ekmek götürecek parasını bulamayacak durumda” dedi. Çin Konsolosluğu’nun hem kendilerini hem de patronu görüşmeye davet ettiğini söyleyen Serdaroğlu, “CSUN bir Çin sermayesi olmasına rağmen özel sektördür. Elbette konsolosluğun bize söylediği çerçevede Çin Devleti'nin yaptırım uygulama şansı bulunmuyor. Bizim beklediğimiz bu insanlar bu ülkenin vatandaşları” dedi. 

‘GEREKİRSE SARAYIN ÖNÜNE GİDECEĞİZ’

Serdaroğlu, “Kısa süre içerisinde buradan da bir sonuç alamadığımız takdirde bizler gerekirse Ankara’ya sarayın önüne gideceğiz. Sen içeride saltanat yaparken biz mağdur ediliyoruz diyeceğiz” şeklinde konuştu.

'İŞÇİ SÖZ KONUSUYSA YASALAR İŞLEMİYOR'

Raporda ise CSUN’un yakın bağlı olduğu CEEG Grubunun 2013-2017 yılları arasında muazzam bir büyüme sağladığı kaydedilerek şu ifadeler kullanıldı: “Devletimizin yetkilileri de özel teşvikler sunduğu bu yatırımcılardan hesap sormalıdır. Ülkemizin beşeri ve doğal kaynaklarını kullanarak büyük kârlar elde eden yabancı sermayedarlar CSUN örneğinde yaşandığı üzere sorumsuzca hareket edememelidir. Ne Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, ne yasalar, ne de uluslararası sözleşmeler işçinin hakları söz konusu olduğunda hiçbiri işlemiyor, işverenler tarafından yok sayılıyor.” (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

CHP'li Bakan'dan, RTÜK’e ‘Adnan Oktar’ soruları

SONRAKİ HABER

S&P Türkiye’nin kredi notunu açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa