16 Temmuz 2018 19:53

‘Türkiye mültecileri kayıt altına almayı durdurdu’

HRW, Türkiye’nin Suriye’den yeni gelenleri kayıt altına almayı durdurduğunu ve gelenleri sınır dışı ettiğini açıkladı.

Fotoğraf: Metehan Ud/EVRENSEL

Paylaş

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Türkiye’nin Suriye’den yeni gelenleri kayıt altına almayı durdurduğunu ve gelenleri sınır dışı ettiğini ya da Suriye’ye geri dönmeye zorladığını açıkladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch - HRW), yaptığı açıklamada Türkiyeli yetkililerin yeni gelen Suriyeli mültecileri, İstanbul’da ve Suriye sınırındaki ya da yakınındaki dokuz ilde, az sayıdaki bir kaç istisna dışında, kayıt altına almayı durdurduğunu belirtti. HRW’den yapılan açıklamaya göre bu duraklama, hukuksuz sınır dışı etme, Suriye’ye zorla geri döndürme ve sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlandırmama gibi sonuçlar doğuruyor. Açıklamada Avrupa Komisyonunun 2016 martında imzalanan Türkiye’deki mültecilerin desteklenmesini de içeren göç anlaşması kapsamında yapılacak ikinci 3 milyar avroluk yardım dilimine 29 Haziran’da onay verdiğinin altı çizildi. Avrupa Komisyonu açıklamalarında sık sık Türkiye’nin sığınmacı sistemini övüyor ve Türkiye’nin mültecilere yönelik kötü muamele uygulamalarıyla ilgili kamuoyu önünde sessiz kalıyor. HRW bu yaklaşımı “Göçmenlerin ve sığınmacıların Türkiye’den AB’ye gelmelerinin engellenmesi”ne yönelik bir tavır olarak yorumluyor.

‘MÜLTECİLER ARAF’TA YAŞAMAYA ZORLANIYOR'

İnsan Hakları İzleme Örgütü Mülteci Hakları Programı Direktör Yardımcısı Gerry Simpson bu konuda şunları söylüyor: “AB Türkiye’nin sığınmacıları Avrupa’ya ulaşmaktan caydırmasına destek verirken, Suriye’den kaçan insanları engellemek ve onları bundan vazgeçirmek için Türkiye’nin attığı son adımları görmezden geliyor. Oysa sınır muhafızlarını atlatarak Türkiye’ye girmeyi bir şekilde başarmış Suriyelileri hukuki bir Araf’ta yaşamak zorunda bırakmak, onları yeraltına, oradan da AB’ye doğru yola devam etmeye sürükleme riskini doğurmaktan başka bir işe yaramaz.” HRW kayıt işlemlerinin duraklatılmasını “Türkiye’nin yeni sığınmacıları korumadan yararlandırmamak için giriştiği çabaların son örneği olarak yorumluyor” ve şöyle devam ediyor: “Türkiye geçtiğimiz üç yıl içinde Suriye’yle olan sınırını kapatırken Türkiyeli sınır muhafızları sınırı geçmeye çalışan Suriyelileri sorgusuz sualsiz, kitlesel olarak geri itmeyi, öldürmeyi ve yaralamayı sürdürüyorlar.” HRW rakamlarına göre Türkiye, 2011 başlarından 2018 mayıs ayı sonlarına dek 3.6 milyon Suriyeliyi kayıt altına alarak, dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke haline geldi. HRW “Bu cömertlik ne Türkiye’yi, ne de onun uluslararası ortaklarını yeni gelen sığınmacılara yardım etme görevinden kurtarıyor” yorumunu yapıyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kayyım, belediye bütçesinden savcılığın aracını onardı

SONRAKİ HABER

AİHM, mülteciyi ölüme gönderen Finlandiya’yı mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa