16 Temmuz 2018 17:34

ODTÜ öğrencileri: Güçlü tepki verilmeyince adil yargılama da olmuyor

ODTÜ öğrencileriyle Şule Çet’in ölümünü ve kadına yönelik suçları konuştuk.

Fotoğraf: Facebook

Paylaş

Sıla ALTUN
Ankara

Şule Çet’in ölümünün ardından ODTÜ öğrencileriyle kadına yönelik suçları ve çözüm yollarını konuştuk. Yaşananlara güçlü bir tepki verilmediği zaman yargılamanın da adil olmadığına değinen öğrenciler “Gücü olanın adaleti yürüyor” dediler.

Gazi Üniversitesi Öğrencisi Şule Çet’in cinsel saldırıya uğradıktan sonra öldürülmesinin yankıları sürüyor. Biz de ODTÜ’deki öğrencilerle yaşanan olayı, kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırının çözüm yollarını konuştuk. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden bir öğrenci, çalışmak ve para kazanmak durumunda olan genç kadınların hepsinin Şule’nin yerinde olabileceğini belirterek, yanlış olanın istemediği halde orada zorla tutulması olduğunu söyledi. Bu gibi zorlamaların ancak tecavüz ve ölüm gibi olaylarda gündeme geldiğine değinen öğrenci, günlük hayatta sıkça karşılaşılan cinsel tacizin de bu zorlamaların bir parçası olarak görülmesi gerektiğini ifade etti.

‘GÜCÜ OLANIN ADALETİ YÜRÜYOR’

Hazal Akar ise artık haberlere “Bu sefer ne oldu?” diye baktıklarını ve durumun kötü olduğunu söyledi. Şule’nin cinayetinin üstünün kapatılmaya çalışılmasının son derece yanlış olduğunu belirten Hazal, artık yargıya güveninin kalmadığını ifade etti. Hazal, Şule’nin katil zanlılarının nüfuzlu ailelerden gelmesinin yargılama sürecinde etkili olduğunu dile getirerek “Bu ülkede bu işler, ‘Parası olan düdüğü çalar’ mantığıyla işliyor” dedi.  Kimya Mühendisliği bölümünden bir öğrenci ise davanın gidişatının ne olacağını merak ettiğini söyledi. Somut deliller olmasına karşın bunların yargılama sürecinde ne derece göz önüne alınacağından endişeli olduğunu belirten öğrenci, “Gücü olanın adaleti yürüyor” diyerek duruma tepki gösterdi. Öğrenci, Şule’nin katil zanlılarının yakalanmasının bile sosyal medya kampanyaları ve eylemlerle kadınların seslerini yükseltmelerinden sonra gerçekleştiğine dikkat çekti.

‘İDAM VE HADIM ÇÖZÜM DEĞİL

Konuştuğumuz öğrenciler, son zamanlarda yaşanan çocuk istismarı vakalarıyla tekrar gündeme getirilen idam ve hadım cezalarının ise çözüm olamayacağı kanaatinde. En büyük kaygıları ise idamın çocuk istismarı davalarından çok muhalifleri sindirme amacıyla kullanılacağı.  Sosyoloji 3. Sınıf Öğrencisi Rüveyda Mercan, kişi hadım edildiğinde tekrardan birilerine zarar vermeyeceğinin bir garantisinin olmadığını belirterek esas çözümün cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve cinsel eğitimin verilmesiyle sağlanabileceğini söyledi. Bu konulardaki farkındalığın ODTÜ’de bile çok fazla olmadığını belirten Rüveyda, suçun erkek olmaktan veya kişinin sapkınlıklarından değil, toplumsal sorunlardan kaynaklandığını ifade etti. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi  Bölümü’nden başka bir öğrenci ise kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz veya cinsel istismar vakalarının, önlemeye yönelik tedbirler alınması ile çözülebileceğini dile getirdi. Caydırıcı cezaların uygulanmasının gerekliliğine dikkat çeken öğrenci, hadım ve idamın ise insanlık dışı cezalar olması bakımından bu kapsamda sayılamayacağını ifade etti.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

DT ve DOB'da ‘tüzel kişilik’ ve ‘genel müdürlük’ yeniden tanımlandı

SONRAKİ HABER

Avusturya'da "İbiza skandalı" soruşturmasında çok sayıda kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa