16 Temmuz 2018 15:39

TBMM'de Meclis organlarının seçilmesi önerisi kabul edildi

TBMM Genel Kurulu, Binali Yıldırım’ın başkanlığında toplandı. AKP’nin, bu hafta Meclis organlarının seçiminin görüşülmesi önerisi kabul edildi.

Fotoğraf: Emin Sansar/AA

Paylaş

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın başkanlığında toplandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, grup önerisi üzerinde yaptığı konuşmasında, Yıldırım'a yeni görevinde başarılar diledi. Özel, "Bir önceki görevinizi üstlendikten sonra makamın başına neler geldiğini ve devamında şu anda böyle bir makamın olmadığı göz önüne aldığında, geçmiş döneminizdeki performansınızın bu görevinize emsal teşkil etmemesi, CHP olarak en büyük dileğimiz." dedi.

ÖZGÜR ÖZEL: SİZDEN ADALET VE EŞİTLİK BEKLİYORUZ

Yıldırım'ın, bütün Meclisin Başkanı olduğunu vurgulayan Özel, "AK Parti'de önemli görevler üstlenmeniz, AK Parti ve MHP'nin oylarıyla seçilmeniz, bu iki partinin hakkını, hukukunu gözetip, bizlerin hakkını, hukukunu gözetmeyeceğiniz anlamına gelmez. Sizden böyle bir yaklaşım beklemeyiz. Sizden ilk başta adalet ve eşitlik bekliyoruz” diye konuştu.

Özel, 600 milletvekilinden oluşan Meclisin yasama tekelinin, Cumhurbaşkanı ile paylaşılmasının, egemenliğin kayıtsız şartsız millete hakim olmasıyla çeliştiğini söylediklerini anımsattı. Özel, AKP’nin ise "Güçlü Meclis", "Meclisin bulunduğu alanlara Cumhurbaşkanlığı kararnameleri girmez" dediğini belirtti.

'TEHLİKELİ HAZIRLIK'

Bir tehlikeye dikkat çekmek istediğini ifade eden Özel, Meclisin 3 maddelik kanunlarla, "Filanca kanun yürürlükten kaldırılmıştır, yürütmesini Cumhurbaşkanlığı yapar" denilerek,  boşalan alana cumhurbaşkanı kararnamesi çıkarılabileceğini söyledi. Özel, "YAŞ Kanunu, Devlet Tiyatroları ve birçok kanunla yapılan bu hazırlık, son derece tehlikelidir" dedi.

TBMM Başkanı Yıldırım da "Cumhuriyet tarihinin 95 yıllık parlamenter sisteminin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne dönüştürülmesi, Başbakan'ın veya Başbakanlığın idari tasarrufu değildir. Bu yüce Meclisin kararıyla ortaya çıkmıştır, karar da milletin onayına götürülmüştür. Milletten onay alan bu sistem değişikliğini artık kabul etmekten başka bir yol yoktur. O bakımdan bundan sonraki Meclisin çalışmalarında şüphesiz yasama, denetleme faaliyetlerinde daha etkin hale gelmesi, yürütme erkinin kendi alanında, Meclisin de kendi alanında ülkenin, milletin meselelerine çözüm üretmesi için iş birliği halinde, ülkemizin, milletimizin yararına çalışmayı birlikte sürdüreceğiz” dedi.

MECLİS ORGANLARININ SEÇİMİ GÖRÜŞÜLECEK

TBMM Genel Kurulunda, AKP’nin, bu hafta Meclis organlarının seçiminin görüşülmesi önerisi kabul edildi.

Öneri üzerine söz alan HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, bugün yapılacak görüşmelerde ihtisas komisyonlarının belirleneceğini ve sonrasında komisyonların divanının oluşacağını söyledi.

Komisyonların oluşması ile kulislerde konuşulan oldukça önemli bir yasanın teklifinin geleceğini belirten Bilgen, "Bugün çok önemli bir yasa komisyona gelecek. Konunun önemli olduğunda şüphe yok. Ama içeriğini de bilen yok. Yasa yapmanın ilk şartı katılımcılıktır. Toplumla ilgili bir iş yapıyorsak önce bunu toplum tartışmalıdır. Bu husus böyle devam ederse parlamentonun saygınlığına gölge düşecektir" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da Genel Kurulda verilen önergenin, komisyon seçimleri dışında hiçbir şeyin konuşulmamasını içerdiğini bildirdi.

Ülkenin birçok sorununun bulunduğunu aktaran Tanal, "AK Parti Grubu verdiği önerge ile sadece seçim konularını konuşalım istiyor. Ülkede işsizlik, terör, yoksulluk, adaletsizlik, insan hakkı ihlali var mı? Var. Ama 'bunları konuşmayalım' diyorlar. Bunu halka şikayet ediyoruz." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından AKP grubunun önerisi kabul edildi. (Ankara/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özgür Gündem davasında yargılanan 13 gazetecinin duruşması ertelendi

SONRAKİ HABER

Çorlu'da işçiler asgari ücreti konuştu: Ne alacağız diye tartışmalıyız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa