'SDG, barajları Suriye hükümetine devrediyor' iddiası

Fotoğraf: Qasioun News Agency/Wikimedia Commons(CC BY 3.0)

'SDG, barajları Suriye hükümetine devrediyor' iddiası

SDG'nin ülkenin en büyük iki barajının işletmesini Suriye hükümetine devretmek için uzlaştığı ileri sürüldü.

Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG), ülkedeki en büyük iki barajı Suriye hükümetine devretmeye hazırlandığı iddia edildi.

Anadolu Ajansı’nın “Rakka’daki güvenilir yerel kaynaklar”a dayandırdığı iddiasına göre  SDG(AA haberde YPG olarak bahsediyor), bir aydır yürüttükleri müzakereleri sonuçlandırarak Suriye’nin en büyük barajı Tabka ve Fırat Nehri üzerindeki Tişrin’in işletme haklarını hükümete devredilmesine karar verdi. Anlaşmaya göre, hükümet güçleri barajlara ait tesislere kalıcı olarak yerleşecek. Bunun karşılığında hükümet, SDG kontrolündeki bölgelere elektrik ve su dağıtacak.

‘PETROL SAHALARI İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR’

Habere göre SDG ve hükümet, Irak sınırındaki Deyrezzor’da SDG denetiminde bulunan petrol yataklarının işletmesi için de görüşmeler yapıyor. Bu kapsamda geçen günlerde aralarında Rus uzmanların da bulunduğu bir rejim heyeti, ülkenin en büyük petrol sahası El Ömer’i de ziyaret etti. Haberde tarafların 2 Haziran’da El Ömer’den çıkartılan petrolü takas etme konusunda anlaşmaya vardıkları belirtildi. Yine Haseke ilindeki sahalardan çıkarılan petrolün gelirinin de paylaşılması kararı alındığı hatırlatıldı.

Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye’deki petrol kaynaklarının yaklaşık yüzde 70’ini kontrol ettiği belirtiliyor.

YPG, Suriye Demokratik Güçleri'nin içerisindeki en güçlü grup konumunda. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Temmuz 2018 13:30
www.evrensel.net
ETİKETLER SuriyeYPG