16 Temmuz 2018 12:54

Nikaragua’da şiddet yükseliyor

Nikaragua'da geçen hafta 10 kişinin hayatını kaybettiği protestolar sonrası polis barikatları temizleme gerekçesiyle operasyon düzenledi.

Fotoğraf: Stringer/AA

Paylaş

Nikaragua'nın güneydoğusunda geçen hafta 10 kişinin yaşamını yitirdiği hükümet karşıtı gösterilerde protestocuların kurduğu barikatları temizlemek gerekçesiyle operasyon düzenlendi.

Hükümet güçleri, insan hakları kuruluşlarının 6 sivil ve 4 emniyet mensubunun yaşamını yitirdiğini belirttiği Masaya kenti ile Niquinohomo, Catarina ve Monimbo bölgelerinde protestolara karşı operasyon başlattı.

KESKİN NİŞANCILAR GÖNDERDİLER!

Nikaragua İnsan Hakları Derneği (ANPDH) Başkanı Alvaro Leiva, emniyet güçlerini taşıyan 22 aracın bölgeye ulaştığını belirtti. Leiva, “Kentin etrafında farklı yerlerde konuşlanmış keskin nişancılar olduğunu” kaydederek, Masaya’daki halka evlerinden dışarı çıkmamaları uyarısında bulundu.

Bu arada hükümet ile muhalifler arasında uzlaşı sağlanması için çalıştığı belirtilen Ulusal Diyalog grubu üyeleri de saldırılara hedef oldu. Grup üyelerinden Esteli Piskoposu Abelardo Mata’nın aracı, “paramilislerin” ateş açması sonucu hasar gördü.

300 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Ülkede nisan ayı ortalarında başlayan ve halen devam eden protestolarda en az 300 kişinin hayatını kaybettiği sanılıyor.

Nikaragua’da sosyal güvenlik hakkını sınırlandıran yeni yasal düzenlemelere karşı yapılan protestolar, nisan ayında büyük çaplı kitle eylemlerine dönüşmüştü. Protestocular, Devlet Başkanı Daniel Ortega ve Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi (FSLN) hükümetinin istifasını talep ediyor. (AA)

ERTAN EROL: NİKARAGUA'DA ÖĞRENCİLER NEDEN AYAKTA?

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dünya Kupası’nın yankıları Fransa ve Hırvatistan basınında

SONRAKİ HABER

Finlandiya’da ırkçılar "feminizme karşı mücadele" kararı aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa