16 Temmuz 2018 12:26

Norveç gazetesi Afrin’e gitti: Afrinli olmayanlar yerleştiriliyor

Afrin'e giden Norveç’in en yüksek tirajlı gazetesi VG, Arapların yerleştirildiğini ve ilçenin etnik nüfusunun değiştirildiğini yazdı.

Fotoğraf: Hişam el Homsi/AA

Paylaş

Norveç’in en yüksek tirajlı gazetesi Verdens Gang (VG), Afrin’den kaçan Kürtlerin evlerine Arapların yerleştirildiğini ve ilçenin etnik nüfusunun değiştirildiğini yazdı.

TSK’nin uluslararası medya için düzenlediği Afrin gezisine katıldığını yazan VG’nin Muhabiri Ingeborghus Amundsen, ilçede yaşayan değişik kesimlerden insanlarla görüştükten sonra izlenimlerini bir makale ile gazetenin önceki günkü sayısında yayımladı.

‘BAŞKA YERLEŞİM BİRİMLERİNDEN ARAPLAR YERLEŞTİRİLMİŞ’

Türkiye’nin uluslararası medya için düzenlediği gezi sırasında gazetecilere gösterilenlerin oldukça sınırlı olduğunu ve 200 metrelik sokağı silahlı polis, Özgür Suriye Ordusu militanları ve diğer güvenlik görevlilerin gözetiminde 45 dakikada gezebildiklerini söyledi.

Afrin’de halkın gazetecilerle konuşmak için istekli olduğunu belirten Amundsen, “Türk yetkililer çatışmaların bitmesinden sonra 140 bin sivilin geri döndüğünü söylüyor. Ama biz büyük bir çoğunluğu başka yerleşim birimlerinden gelen Araplarla karşılaşıyoruz. Daha önce çoğunlukta bulunan Kürtler görünmüyor” dedi.

ARAPLAR OTOBÜSLERLE DOĞU GUTA’DAN AFRİN’E GETİRİLDİ

Amundsen, Rusya ve Türkiye arasında yapılan anlaşmadan sonra son aylarda binlerce kişinin Doğu Guta’dan İdlib ve Afrin’e getirildiğini belirterek, Arapların güneyden kuzeye getirilmelerinin “etnik nüfus değişikliği” iddialarını güçlendirdiğini belirtti.

400 kilometre uzaktan getirilerek Afrin’e yerleştirilen ve kasap dükkanı açan 62 yaşındaki Abo Suleiman VG’ye “Çok iyi karşılandım. Burada kendimi iyi hissediyorum” dedi.

Kürtlerin ise tam tersi duygular içinde olduğunu söyleyen Amundsen, Afrin’e geri dönen Kürtlerden birinin “Yeni birçok yüzle karşılaştım. Bizim dükkan ve mallarımızı aldılar. Kendimizi Filistinliler gibi hissediyoruz” dediğini yazdı. 

‘TÜRKİYE AFRİN’DEN ÇEKİLECEK’

Türkiye devletinin Afrin’de siyasi ve ekonomik kontrolü olduğunu söyleyen Amundsen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Danışmanı Mehmet Akarca’ya da ilçede yaşananlarla ilgili sorular yöneltmiş.

Türkiye’nin Afrin’e yerleşeceği iddialarını reddeden Karaca, “Ama bunun böyle olmadığını yakında göreceksiniz. Bu hafta içinde Afrin’den çekilme başlayacak” diyor. (Stockholm/EVRENSEL) 

HEDİYE LEVENT YAZDI: AFRİN OPERASYONUNUN KAZANANI...

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Rakamlarla 2018 Dünya Kupası

SONRAKİ HABER

CHP'li Utku Çakırözer: Yargı reformu özgürlük getirmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa