05 Eylül 2012 08:30

Dikkat! Metrobüste fazla para ödemeyin

İstanbul’da ulaşımda metrobüs kullanan yolcular dikkat! Metrobüste 1 Eylül’den itibaren başlayan yeni fiyatlama sistemi değişti. Eğer son durağa kadar gitmiyorsanız metrobüsten inerken para iade makinelerinden parayı geri almanız gerekiyor.İstanbul’da 1 Eylülden itibaren toplu taşımada zamlı tarife uygulanmaya başladı. Zamlı tari

Dikkat! Metrobüste fazla para ödemeyin

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

İstanbul’da ulaşımda metrobüs kullanan yolcular dikkat! Metrobüste 1 Eylül’den itibaren başlayan yeni fiyatlama sistemi değişti. Eğer son durağa kadar gitmiyorsanız metrobüsten inerken para iade makinelerinden parayı geri almanız gerekiyor.

İstanbul’da 1 Eylülden itibaren toplu taşımada zamlı tarife uygulanmaya başladı. Zamlı tarifeyle birlikte metrobüs hattında da kademeli fiyat uygulamasına gidildi. Metrobüste daha önce ilk üç durak için uygulanan uygulama yeni dönemde yaygınlaştırıldı.

Eski sistemde metrobüsle 3 durak giden bir kişi parasının bir kısmını iade alıyordu. 3 durak sonrasında ise standart fiyat uygulanıyordu.

Yeni sistemle birlikte durakların kademeleri artırıldı. Buna göre, metrobüs hattında 1-3 durak arası 1.60 lira, 4-9 durak arası 2.40 lira, 10-15 durak arası 2.50 lira, 16-21 durak arası 2.60 lira, 22-27 durak arası 2.70 lira, 28-33 durak arası 2.80 lira, 34-39 durak sayısı 2.90 lira, 40 ve üzeri durak için ise 2.95 lira fiyatlandırma yapıldı.

Ancak ücretlendirmedeki küçük detay çoğu vatandaşın gözünden kaçıyor. Örneğin metrobüse Söğütlüçeşme durağından binen bir vatandaş, Zincirlikuyu’da inmesi durumunda 8 durak gittiği için 2.40 lira ödemesi gerekiyor. Metrobüse binerken akbilden çekilen tutar ise en uzun yolculuk ücreti olan 2.95 lira. Zincirlikuyu’da inen yolcunun para iade makinesinden 55 kuruşu geri alması gerekiyor. Bir yolcu bunu yapmaması durumunda kaç durak giderse gitsin en uzun yol parası olan 2.95 lirayı ödüyor. Vatandaşların fazla para ödememesi için mutlaka para iade makinelerinden akbillerindeki tutarı geri alması gerekiyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan 'Gereği yapılacak' tehdidi

SONRAKİ HABER

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakim karşısına çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa