16 Temmuz 2018 11:22

Eski Diyanet Başkanı Görmez'den Gülen'le arabuluculuk iddiasına yanıt

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Fethullah Gülen'le hükümet arasında arabulucuk yaptığı iddiasını yanıtladı.

Eski Diyanet Başkanı Görmez'den Gülen'le arabuluculuk iddiasına yanıt

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 17-25 Aralık operasyonlarından sonra Gülen Cemaati ile hükümet arasında arabuluculuk yapıp yapmadığına dair soruya "Bu ayrılık olmasın diye gösterdiğim bir çaba var. Ama bu çaba böyle bir toplantı falan değil" yanıtını verdi.

Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın isteğiyle emekliye ayrılan Görmez, Habertürk'te Türkiye'nin Nabzı 15 Temmuz Özel programına telefonla bağlanarak "17-25 Aralık'tan sonra FETÖ ile görüştü" iddiaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Sputnik'in yansıttığı habere göre Görmez'in yayında kullandığı ifadeler şöyle: "Efendim Diyanet İşleri Başkanlığında oturan bir hoca, eğer konunun güvenlik boyutlarından haberdar değilse, Türkiye'de ortaya çıkan herhangi bir ihtilafı sulh ile barış ile çözmek için üstüne düşeni yapar. Doğrusu zaman zaman dershane hareketleri döneminde diyanet işleri başkanı olarak ülkemizde bu ayrılık olmasın diye gösterdiğim bir çaba var. Ama bu çaba böyle bir toplantı falan değil, sadece insanlarla konuşarak, bana ziyarete gelenlerle paylaşarak, bu ülkeye bu kötülüğü yapmayın diyerek, nasihatte bulunarak böyle bir şey olmuştur. Fakat olayın güvenlik boyutunu, bu noktada daima ben öz eleştiri yaptım. Tabi gönül ister ki, keşke bütün MGK'larda din rengine bürünmüş bu tür yapılanmalar hakkında diyanet işleri başkanı da çağrılıp, arka plan bilgileri verilebilirdi.

Sayın Görmez kimlerle görüştünüz? Örneğin Şerif Ali Tekalan'la görüştünüz mü?

Doğrudur. Geldi, kendisi… Son zamanlarda, sıkıştığı zamanlarda bazı şeyler anlattı. Ben de kendisine nasihatlerde bulundum. Böyle yanlış hareketlerle, devletin kurumlarına sızarak, bu tür yanlışlıklar yapmamaları gerektiğini izah ettim. Aslında şunu açıkça ifade etmek isterim, 2012'den itibaren, FETÖ'nün Ankara'da en çok zarar vermek istediği kurumun Diyanet İşleri Başkanlığı olduğunu biz de çok sonra öğrendik. Tek tek maddeler halinde, Mercedes krizinden tutun, fetva krizine kadar… Bu krizlerin tamamının bir algı operasyonu olduğunu daha sonra öğrendik." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Adalet Bakanı Gül: OHAL birkaç gün içinde sona erecek

SONRAKİ HABER

Honda'nın Türkiye ve İngiltere fabrikalarını kapatacağı iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa