15 Temmuz 2018 20:56

Türkiye İşçi Partili Hamdi Doğan (Hamdoş Dayı) yaşamını yitirdi

Türkiye İşçi Partisinden Antep milletvekili adayı olan ve Hamdoş Dayı olarak bilinen Hamdi Doğan’ın cenaze töreni gerçekleşti.  

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

1937 yılında Antep’te dünyaya gelen Hamdi Doğan, çocukluk yaşlarından itibaren ırgatlık, çobanlık işleri yaptı. 25 yaşına geldiğinde sosyalist hareketle tanışan Hamdi Doğan Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu ve 1965 yılında Antep’ten milletvekili adaylığı yaptı. Antep çevresindeki Adıyaman, Malatya, Adana gibi illerde de TİP adına faaliyet yürüten ve kamuoyunda Hamdoş Dayı olarak bilinen Hamdi Doğan, 1972 yılında TİP’in bölünmesi üzerine Sosyalist Devrim Partisi’nin kurucuları arasına girdi. 

İletişim Yayınları’ndan “Türkiye İşçi Partisi’ne âşık oldum” ismiyle çıkan anı kitabında tüm Türkiye’ye adını duyuran Hamdi Doğan, 13 Temmuz Cuma günü 81 yaşındayken ani bir kalp krizi sonucu hastaneye kaldırıldı fakat akşam saatlerinde hastanedeyken yaşamını yitirdi. 15 Temmuz Pazar günü 10.30’da Düztepe Cemevinden Çapalı köyüne doğru yola çıkan cenazesine binlerce yurttaş katıldı. Emek ve demokrasi güçlerinden pek çok ismin bulunduğu cenazede Hamdoş Dayı’nın vasiyeti üzerine semah dönüldü ve mezarı başında marşlar çalındı. (Antep/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Canlı ve parlak renklerin arkasına sığınan yalnızlık: Fikret Mualla

SONRAKİ HABER

İnternet gazetecilerinin statüsü meclis gündeminde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa