15 Temmuz 2018 18:16

Finlandiya’da Trump-Putin zirvesi eylemleri

Trump ve Putin’in Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleştireceği buluşma öncesi Trump-Putin karşıtı ve yanlısı gösteriler düzenlendi.

Görseller: Pixabay

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in pazartesi günü gerçekleştirecekleri buluşma öncesi Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de Trump-Putin karşıtı ve yanlısı gösteriler düzenlendi. 

Yazar, gazeteci ve aydınların oluşturduğu ‘Helsinki Çağrısı’ tarafından ‘İnsan Hakları İçin Helsinki Çağrısı’ parolasıyla düzenlenen eylem saat 14.00’de Kajsaniemi Parkı’nda başladı. Parkta bir araya gelen yaklaşık 2 bin 500 kişi, mitingin gerçekleşeceği Senatstorget Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Helsinki Çağrısı, amacının demokrasi, insan ve azınlıkların hakları, iklim sorunları ve barışı zirve nedeniyle kamuoyunun gündemine getirmek olduğunu açıkladı. 

‘FAŞİSTLER EVİNİZE DÖNÜN’

Yürüyüşten hemen önce katılımcılara kadınların kürtaj haklarını temsil eden elbise askıları dağıtıldı. Gösteride insan hakları ve barışı talep eden pankratların yanı sıra üzerinde “Trump ve Putin Helsinki’ye hoş gelmediniz. Faşistler evinize dönün” yazılı pankrat taşındı. 

Meydanda Yazar Sofi Oskanen, Yeşiller Milletvekili Heidi Hautula Finlandiya-Suriye Dostluk Derneği Başkanı Mania al-Khatib, Uluslararası Af Örgütü Finlandiya Seksiyonu Başkanı Frank Johansson, ABD’li insan hakları savunucusu hukukçu Ty Wesley Cobb, Ukraynalı insan hakları savunucusu Gennadiy Naumov, ABD ve Rusya’nın politikalarını eleştiren konuşmalar yaptı. 

IRKÇI VE YABANCI KARŞITLARI DA TRUMP İÇİN GÖSTERİLER YAPIYOR

Yabancı karşıtı ve popülist parti Gerçek Finlilerin gençlik örgütü de, saat 13.00 sularında   Kajsaniemi Parkı’nda 60 kişinin katılımıyla ”Hoş geldin Trump” pankratı açarak bir gösteri düzenledi. 

Gerçek Finlilerin oluşturduğu “Helsinki Trump’ı seviyor” adlı grup, akşam saatlerinde de hava limanına giderek Trump’ı ABD bayrakları ve çiçeklerle karşılayacak. 

Kendini ‘Odin’in Askerleri’ olarak adlandıran ve göçmenlere yönelik düzenledikleri saldırılarla bilinen grup da ”Trump, Amerikayı yeniden büyük yap pankratı” taşıyarak bir gösteri gerçekleştirdi.

GÖSTERİLER YARIN DA DEVAM EDECEK

Helsinki Çağrısı, gösteriyi zirvenin yapılacağı pazartesi günü yapmayı planlıyordu. Gösteriyi pazara alması tartışmalara ve tepkilere yol açtı. Sosyalist ve ilerici parti ve örgütler, Pazartesi günü saat 12.00’de gazetecilere tahsis edilen Finlandiya Binası önünde gösteri yapma kararı aldı. Gösteriye otonom grupların yanı sıra Kürtler ve Ruslar da katılacak.  

Rus-Fin Derneği, Trump ve Putin’i destek için gösteri yapacaklarını açıklarken bir kısım Ruslar, Putin ve Trump karşıtı gösteri düzenleyecek.

Ulusal Koalisyon Partisi’nin gençlik örgütü ABD’nin ticaret politikasını protesto, Kadın Federasyonu Unionun de kadın hakları için ayrı ayrı gösteriler yapacak.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

EHB üyesi avukatlar mesleki faaliyetleri nedeniyle yargılanıyor

SONRAKİ HABER

Tekirdağ'da tinerle soba yaktırılan işçi alevler sonucu ağır yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa