06 Nisan 2011 13:34

Dünyadaki pek çok sorunun nedeni hâlâ İngiltere

PAKİSTAN’ı ziyaret eden İngiltere Başbakanı David Cameron, burada ülkesinin sömürgeci geçmişi hakkında ilginç tespitlerde bulundu.Ziyareti sırasında, öğrenci ve akademisyenlerin oluşturduğu bir gruba konuşan ve gelen soruları yanıtlayan Cameron’ın cevapları izleyicileri memnun etti ama kendi ülkesinde eleştiriyle karşıl

Dünyadaki pek çok sorunun nedeni hâlâ İngiltere

Paylaş

Ziyareti sırasında, öğrenci ve akademisyenlerin oluşturduğu bir gruba konuşan ve gelen soruları yanıtlayan Cameron’ın cevapları izleyicileri memnun etti ama kendi ülkesinde eleştiriyle karşılaştı. Eleştirilerin odağındaysa “Hindistan ve Pakistan arasındaki Keşmir sorununda İngiltere’nin nasıl bir rol oynayacağı?” sorusuna verdiği cevap vardı.

İngiliz Başbakanı bu soruyu “İngiltere’yi, dünyadaki birçok sorunda olduğu gibi baş sorumlu olduğu bu konuda öncülük edeceği bir pozisyona sokamam” sözleriyle yanıtladı. Cameron’un sözlerine kısa süre sonra ülkesinden tepki yağmaya başladı. İşçi Partisi’nden Tristram Hunt tepkisini şöyle dile getirdi: “İngiltere’yi dünyadaki tüm hastalıkların sorumlusu olarak göstermek safça bir yaklaşım. David Cameron ziyaret ettiği ülkelerde, oradakilerin duymak istediklerini söyleme eğiliminde. Bu İsrail, Türkiye, Hindistan ya da Pakistan olabilir”

David Cameron’ın bu sözleri İngiliz yetkililerinin geçmişleriyle yüzleşme girişimlerine ilk örnek değil. 1997’de dönemin başbakanı Tony Blair, 19’uncu yüzyılda İrlanda’da yaşanan büyük kıtlık nedeniyle İrlandalılardan özür dilemişti.

Blair, 2006’da da köle ticareti nedeniyle Afrikalılara derin üzüntüsünü bildirmişti. İngiltere, 1920’leden 1960’lara kadar Avusturalya ve diğer ingiliz Milletler Topluluğu ülkelerine zorla gönderilen onbinlerce çocuktan da resmi özür dilemişti.
Ancak, Cameron ülkesinin “eskiden” yarattığı sorunlara dair üzüntüsünü belirttiği saatlerde “yeni” hükümetin askerleri sorun yaratmaya devam ediyordu. Afganistan’ın başkenti Kabil’de iki kadının, İngiliz askerlerine ait bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Kabil Polisi, kazanın ardından askerlerini bölgeden ayrılmalarını engellemeye çalışan bir kişiyi vurarak öldürdüğünü duyurdu. Açılan ateşte bir çocuk da yaralandı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

O hiç yaşamadı

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu: Gelişmeler aday adayı olma kararı vermeme neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa