15 Temmuz 2018 10:08

İsrail’den Gazze’ye büyük hava saldırısı

İsrail, Hamas ve İslami Cihad hareketlerinin ateşkese varıldığı yönündeki açıklamalarının ardından Gazze'ye hava saldırısı düzenledi.

Fotoğraf: Ali Jadallah/AA

Paylaş

İsrail savaş uçakları dün (14 Temmuz) Gazze’nin farklı bölgelerindeki Filistin mevzilerini bombaladı. Hamas’a yakınlığı ile bilinen Al Quds gazetesi İsrail savaş uçaklarının, Gazze Şeridi'nde birçok hedefe bir dizi baskın düzenlediğini ve Hamas’ın da bu saldırılara roketlerle karşılık verdiğini yazdı.

Londra merkezli Al arabi Al Cedid gazetesi de İsrail uçakları tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarının çoğunun Hamas hareketinin askeri kolu Kasım Tugayları mevzilerini hedef aldığını aktardı. Yine, İsrail Savaş uçakları 20 dakikadan az bir sürede Gazze’nin kuzeyinde Beyt Laheya’da Kasım Tugaylarına ait “Filistin” eğitim tesislerine yönelik 14’ten fazla füze saldırısında bulundu. Aynı şekilde İsrail savaş uçakları füze saldırısından sonra Gazze merkezinde Filistin-Mısır sınırındaki Selahaddin sınır kapısına yakın boş alanları bombaladı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el Kadad, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şehridi'nin doğusundaki Elma mahallesini hedef alması sonucu bir Filistinlinin şarapnel parçaları ile yaralandığını açıkladı.

Buna mukabil olarak Filistin direniş güçleri de İsrail’in kapalı askeri bölgesine yönelik çok sayıda füze saldırısı ile İsrail’in bombardımanına karşılık verdi. Mısır merkezli Mısraviya Haber sitesi İsrail savaş uçaklarının hava saldırısına paralel olarak Filistinli savaşçıların da sınırdaki İsrail kasabalarına doğru onlarca roket attığını belirtti.

Mısraviya Haber sitesi, 30 Mart'tan bu yana Gazze Şeridindeki Filistinlilerin, Mültecilerin İsrail Devleti'nin kurulmasıyla 1948'de bıraktıkları veya terk ettikleri topraklarına ve evlerine dönme haklarına dikkat çekmek ve İsrail’in on yıldan fazla bir süredir Gazze Şeridi’ne yönelik uyguladığı kuşatmayı kırmak için "geri dönüş yürüyüşleri" düzenlemeye başladıklarını anımsattı. Protestolar başladığından beri en az 140 Filistinlinin İsrail ordusu tarafından öldürüldüğüne dikkat çekti.

Hamas ve İslami Cihad, dün akşam, Gazze'deki saldırıların durması için Mısır'ın ara buluculuğunda yürütülen çalışmaların sonuç verdiğini ve anlaşmanın sağlandığını duyurmuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise daha önceki açıklamasında Gazze'ye yönelik saldırıların devam edeceği sinyalini vermişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

7 yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa