14 Temmuz 2018 15:37

Adıgüzel: CHP'nin 50 bin sandıktan veri alamadığı iddiası asılsız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, 24 Haziran seçimlerinde CHP'nin 50 bin sandıktan veri alamadığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, 24 Haziran seçimlerinde sandık güvenliği tartışmalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. CHP'nin 50 bin sandıktan veri alamadığı yönündeki iddiaların tamamen asılsız olduğunu belirten Adıgüzel, “CHP'nin diğer parti ve kurumlardan gelen ıslak imzalı tutanaklarla birlikte yurtiçi 180 bin 524 sandıktan; cumhurbaşkanlığı seçimi için 176 bin 680, milletvekilliği seçimi içinse 176 bin 992 ıslak imzalı tutanağa ulaşmış, bu tutanakların sonuçlarını YSK’dan gelen resmi veriler ile karşılaştırarak gerekli tespitleri yapmış, itirazlarda bulunmuştur” dedi.

Bu kapsamda; Cumhurbaşkanlığı seçimi için ulaşılabilen 176 bin 680 tutanağın 166 bin 20’sinin CHP il/ilçe başkanlıklarından ve okul sorumlularından secim.chp.org.tr ve CHPNet mobil uygulaması üzerinden alınan sandık sonuç girişleri olduğunu anlatan Adıgüzel, 10 bin 660’sının da HDP, İyi Parti, Saadet Partisi ve Oy ve Ötesi’nden elde edilen sonuçlar olduğunu söyledi. Milletvekilliği seçimleri içinse, 176 bin 992 tutanağın 171 bin 46’sının CHP, il ve ilçe başkanlıklarından ve okul sorumlularından secim.chp.org.tr ve CHPNet mobil uygulaması üzerinden, 5 bin 946’sının da HDP, İyi Parti, Saadet Partisi ve Oy ve Ötesi’nden elde edilen sonuçlar olduğunu aktardı.

'AA İLE CHP ARASINDA VERİ ANLAŞMASI YOK'

Başta Urfa olmak üzere, bazı illerde ıslak imzalı tutanağa erişilememesinin büyük ölçüde sandık görevlisi ve müşahitlerin darp edilmesi, güvenlik güçleri tarafından engellenmeleri veya sandık bölgelerine alınmamalarından kaynaklı eylemler olduğunu belirten Adıgüzel, “Elde edilen sonuçların YSK’dan veya AA’dan gelen veriler olduğuna yönelik iddiaların da asılsız olduğunu bir kez daha tekrarlama gereği hissediyoruz. CHP'nin AA ile herhangi bir veri anlaşması yoktur. YSK verileri, yalnızca CHP il ve ilçe başkanlıkları ve okul sorumluları tarafından CHP Genel Merkezi’ne iletilen ıslak imzalı tutanakların resmi sonuçlar ile karşılaştırması için kullanılmıştır. Bu kapsamda, 24 Haziran gecesi yapılan takipler ve itirazlar sonucunda Kahramanmaraş, Burdur, Osmaniye ve Çanakkale illerinde CHP milletvekili çıkarması sağlanmıştır” dedi.

Adıgüzel, analiz ve araştırmalar için sandık sonuç tutanaklarına ulaşmak isteyen kurum/kuruluş veya kişilerin CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Başkan Yardımcılığı ile iletişime geçtikleri takdirde, bu verileri kendileri ile paylaşabileceklerini duyurdu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Barilla'da grev sürüyor: Hakkımızı alana kadar buradayız

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa