05 Eylül 2012 07:36

1 Eylül mitingini biz düzenledik...

Savaş politikalarının yaşama geçirildiği bir coğrafyanın tam ortasında barışı dillendirmek oldukça güç. Bir taraftan halkların boğazlaşmasından beslenen emperyalistler, diğer taraftan emperyalizmi kendisine kıble edinmiş işbirlikçileri.Halk barış, kardeşlik dedikçe, huzur istedikçe onlar daha çok çatışma, da

1 Eylül mitingini biz düzenledik...
Paylaş
Gürbüz Şahin

Halk barış, kardeşlik dedikçe, huzur istedikçe onlar daha çok çatışma, daha çok kaygı ve korku yayıyorlar. Topyekün Antakya halkına bir savaş açılmış durumda. Savaşın en ön cephesinde de Emperyalizme ve onun yerli işbirlikçilerine hizmette sınır tanımayan yandaş basın yer alıyor.
Yandaş basın o kadar ileri gidiyor ki olası bir savaşta -ki bu isteniyor- askerlerden önce bunlar girecekler. Basın ahlakının hiçe sayıldığı, halka gerçeği ve yalnızca gerçeği söyleme, aktarma görevi olan basın şimdilerde AKP’nin savaş politikalarına nasıl hizmet ederimin hesabı içinde.
1 Eylül günü 10 bin kadar Antakyalının savaşa karşı ortaya koyduğu barış tavrını görmek bir yana saptırmanın peşinde koşuyorlar. Önce Star Gazetesi sahne aldı. Barış ve kardeşlik isteyenleri kökü dışarıda yerli Baasçılar olarak gösterdi. Hemen ardından Taraf, sonra Yeni Şafak ve şimdi de Sabah Gazetesi…
Sabah Gazetesi, Yeni Şafak, Star gazetesinin bıraktığı yerden devam ederek Dünya Barış Gününde kadınıyla, çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla, Alevisiyle, Sünnisiyle binlerce Antakyalının barış eylemini karaladı: “Kökü dışarıda, bunlar Suriye’den gelip katıldılar” dedi. Sabah Gazetesi’nin 3 Eylül Pazartesi günkü sayısı :”Dikkat, Hatay’da Şebbiha eli var” manşetiyle çıktı. Manşetin altında, “Esad’a destek mitingiyle gün yüzüne çıkan gerçek: Suriye’den özel yollanan gruplar kenti kışkırtma peşinde”. Haberin devamında ,”Hatay’ da önceki gün düzenlenen yürüyüşü, Esad’ ın milisleri Şebbiha ve Suriye gizli servisinin düzenlediği belirtiliyor. Sinsi tertibin ardındaki isim olarak da Mihraç Ural öne çıkıyor” gibi iddiaları yazmış. Bu iddiaları ise Suriye’de silahlı çatışmanın bir parçası olan, adına “muhalif” dedikleri gruplara dayandırıyorlar. Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformunun ne istihbarat örgütleriyle, ne “Şebbiha” milisleriyle ne de Mihraç Ural adlı şahısla yakından uzaktan bir ilgisi vardır. Platformumuz kimsenin güdümünde değildir.
Sabah gazetesinde Ali Çağlar adlı esnafın görüşlerine de yer verilmiş. Bakın Esnaf ne demiş: “Hatay olarak hepimiz tedirginiz. Bizi asıl endişelendiren ise sokaklarımızda dolaşan ve kim oldukları belli olmayan insanlar…” Hatay halkının görüşleri olarak sundukları, bizim baştan beri savunduğumuz, dile getirdiğimiz kaygılardır. Biz, Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu olarak bir ayı aşkın süredir yoğun bir çalışma yürüterek 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yapacağımız etkinliğe çağrı yaptık. Açtığımız stantlarda binlerce imza topladık. 20 bin bildiri dağıttık. Basın açıklamaları, toplantılar örgütledik. Belde belediyelerinin düzenlediği festivallerde halka çağrı yaptık.
Hatay halkının kaygılarını giderici, taleplerini karşılayıcı bir tutum belirleme yerine halkın taleplerine kulak tıkayan, sanki halk huzur içinde her şey güllük gülistanlıkmış gibi yani hiçbir şey yokmuş gibi davranmak ne AKP Hükümetine ne de ilin Mülkü amirlerine bir şey kazandırır. Demokrasilerde aslolan halkın talepleridir. Her demokratik tepkinin altında başka bir şey arama alışkanlığı ya da tutumu iktidarı zalimleştirir.  Binlerce insan savaşa hayır demiş onlar birkaç fotoğraftan hareketle mitinge katılmış tüm halkı uluslar arası komplonun, istihbarat örgütlerinin tezgâhı olarak göstermek Hatay halkını yapılan bir haksızlıktır.
Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu olarak bildiri dağıttık, basın açıklamaları yaptık, savaş politikalarına karşı barış için imzalar topladık. Attığız her adımda yaptığımız her işte, söylediğimiz her sözde; barış, kardeşlik ve huzur istedik. İstemeye de devam edeceğiz.
1 Eylül Dünya Barış Günü sokağa çıkarak “barış” diyen bizdik. Evet, 1 Eylülde barış eylemini Hatay ilinin merkez ilçesinde, Antakya Saray Caddesinde biz düzenledik. Biz kim miyiz? Biz, sendika, meslek odası, yöre derneği ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan onlarca kurumun içinde yer aldığı ve binlerce emekçinin üyesi olduğu Suriye’ ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformuyuz biz, Türkiye’nin emekten, barıştan, demokrasiden yana olan kurumlarıyız.
Varsın yandaş basın bizi görmesin, istedikleri gibi yalan yazsın. Platformda yer alan Türk Tabipler Birliği gibi bu ülkenin vicdanı olmuş bir kuruluşu, Türk Mimarlar ve Mühendisler Birliği gibi halktan yana haklıdan yana tutum alan bir birliği, KESK gibi kamu emekçilerinin iş güvenceli, insanca yaşam ve parasız sağlık, parasız eğitim kavgasının yılmaz neferi DİSK’i, İnsan hakları Derneğini, antiemperyalist mücadelenin tutarlı partisi olan Emek Partisini,  Türkiye kamuoyu ve Hatay halkı çok iyi tanımaktadır.
Sizin yalanlarınız, saptırma ve karalamalarınız bizi hedef göstermeniz bizi ürkütmez. Tam tersine birliğimizin kenetlenmesine, yürüttüğümüz barış kavgasının büyümesine neden olur.  Bizi savaşa karşı barış, faşizme karşı demokrasi için verdiğimiz mücadeleden tanıyor. İnsan hakları ihlallerine karşı verdiğimiz mücadeleden, bizi gecekondusu başına yıkılan emekçinin yanında verdiğimiz fotoğraflardan tanıyor. Kısacası iş, ekmek, barış ve özgürlük kavgasından tanıyorlar bizi. Siz ne kadar inkar ederseniz edin, Hatay halkının feryadını duymazdan gelip, komplo teorileri geliştirin unutmayın ki güneş balçıkla sıvanmaz. Gerçek er ya da geç yalanın perdesini yırtar.
Biz, Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu olarak Suriye’de yürütülen çatışmada Suriye halkının yanında tavır koyduk. Ve ta başında söyledik, Suriye’ye demokrasi gelecekse bu, emperyalist bir dış müdahaleyle gelmez. Ortada Irak, Somali, Afganistan daha nice örnek var. Emperyalistlerin son olarak müdahale ettiği Libya var. Oralara ne kadar barış, demokrasi ve huzur geldiğini tüm Türkiye kamuoyu iyi biliyor. Suriye halkının demokratik talepleri ve bu taleplere dair bir mücadeleye sadece ve sadece Suriye halkı karar verebilir.

*Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu Üyesi

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İşçilerin birliği, patronu çıldırttı

SONRAKİ HABER

Esad yandaşları El Cezire'yi hackledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...