14 Temmuz 2018 10:39

Finlandiya’da Trump-Putin buluşması için olağanüstü güvenlik önlemleri

Finlandiya'da önümüzdeki pazartesi gerçekleşecek Trump-Putin buluşması nedeniyle güvenlik kontrolleri üst düzeye çıkarıldı.

Görseller: Pixabay

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Finlandiya’da 16 Temmuz Pazartesi günü gerçekleşecek Trump-Putin buluşması nedeniyle başkent Helsinki’de olağanüstü güvenlik önlemleri alınıyor.

Hükümet, Cuma günü gerçekleştirdiği toplantıda 13 ila 17 Temmuz günleri sınırlarda kontroller yapılmasını kararlaştırdı. Finlandiya’ya seyahat edenlerin ve ülkeden çıkmak isteyenlerin yasalarda belirlenen ülkede bulunma koşullarına uygun olup olmadıkları araştırılacak. Özellikle de Helsinki Vanda Hava Limanı ve deniz limanlarında kontroller artırılacak.

İzinli tüm polislere de  görevlerinin başlarına dönmeleri çağrısı yapıldı.  Araç trafiğinde de zirve nedeniyle büyük aksamalar olacak. Helsinki toplum taşıt araçlarının işletmesinden sorumlu HRT şirketi, 15 ve 16 Temmuz günleri toplu taşımda büyük gecikme ve aksamalar olacağını duyurdu. Bazı caddelerin araç trafiğine tamamıyla kapatılması bekleniyor.

Polis, Helsinki’deki kanalizyonları kontrol ettikten sonra kapaklarını kaynaklıyor. Zirvenin gerçekleşeceği Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı sarayının önünde bulunan Salutorget Meydanı’ndaki satıcılarından meydandan uzaklaştırılmaları kararlaştırıldı.

Zirveye medyadan yoğun ilgi var.  61 ülkeden 1400 gazeteci akretide için başvurdu. Bunlardan 232’si Rusya, 195’i ABD’den. Gazetecilerin çalışmalarını yürütecekleri büyük bir basın merkezi kuruldu.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Senegal'in başkenti Dakar'da muhalefet ortak miting düzenledi

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa