13 Temmuz 2018 23:13

AKP'li Torbalı Belediyesi'nden sosyal eğitim adı altında kuran kursu

AKP'li Torbalı Belediyesi sosyal eğitim adı altında ilçedeki küçük yaştaki çocuklara kuran kursu vermeye başladı.

Fotoğraf: TOSEM Basın Bülteni

Paylaş

Metehan UD
İzmir

AKP'nin dindar nesil yetiştirme projesine elinde ilçe belediyeleri de destek oluyor. İzmir'in Torbalı Belediyesi, ilçenin belirli noktalarına  Torbalı Sosyal Eğitim Merkezleri (TOSEM) açtığını duyurdu. Belediyenin ilk faaliyeti ise çocuklar için kuran kursu açmak oldu.

Çeşitli yaşlardan 120 öğrencinin katıldığı kurslarda çocuklara kuran okuma derslerinin yanı sıra ibadet, ahlak, itikat, siyer dersleri de veriliyor. Yaz döneminin ardından kışın da aynı derslerin ilçedeki kadınlara verilmesi planlanıyor.  Basına geçilen mailde belediye başkanı Adnan Yaşar Görmez, TOSEM'in bilimsel, sosyal ve toplumsal hedeflerinin olduğunu dile getirmesi de dikkat çekti.

'KIRAATHANE ÖRNEĞİNDEN VAZİFE ÇIKARILIYOR'

Uygulama ise tepki çekti. Eğitim Sen Torbalı Temsilcisi Nuri Önder, ilçe belediyesinin AKP'nin seçim vaadi olarak kıraathane örneğinden vazife çıkarmaya çalıştığın belirterek "Çocukların eğitimi ve ihtiyaçları denince, sadece kendi politik ihtiyaçlarının ifadesi olan dindar ve kindar nesil yetiştirmek akla geliyor. Öyle bir çocuk düşünün ki evde, okulda, kursta, etütte ve nihayetinde yaz tatilinde din eğitimi alacak. Adeta çocuğun hayatında bilim, bilimsel düşünme olmayacak. Liseye geçişte çember sistemi aileleri endişeye boğarken onların karşısına bu gibi projelerle çıkmak ancak korkuyu derinleştirmektedir. Ayrıca toplumdaki farklılıkları görmezden gelerek tek tipleştirme girişimi, toplumsal kamplaşmayı da tetikleyecek niteliktedir" dedi.

'ALTERNATİF OKULLAR OLUŞTURULMALI'

Belediyeler tarafından verilmesi gereken eğitime değinen Önder şunları söyledi " Tabi ki aileler çocuklarına dini bilgi vermek isteyeceklerdir. Ama her aile şu soruyu mutlaka kendine sormalıdır; çocuklarımızın bu günü ve geleceğinde karşılaşacağı sorunlar nelerdir ve bu gün çözüm diye milletin önüne çıkarılan projeler ne kadar kaygıları gidericidir?Bu tür uygulamalar ne çocuklarımız ne de geleceğimiz açısından elzemdir. Bu gün yerellerde yapılabilecek en güzel şey içi boşaltılmış eğitim müfredatı ve sürekli değişen sınav sistemi  içinde boğulmuş çocuklarımıza gerçekten eğlenebilecekleri, akıl ve bilimin insanlık açısından önemini kavrayabilecekleri ve bu konuda eğitimcilerden de yardım alabilecekleri alternatif okullar oluşturmaktır".

CHP: ÜLKENİN YARISI ZATEN İMAM HATİP

CHP Torbalı İlçe Başkanı Ramazan İsmail Uygur da şu sözlerle uygulamayı eleştirdi "Belediye insanların eğitimleri, kültürleri konusunda çalışmalar yapabilen kurumlardır ancak Memleketin yarısını imam hatip okullarına ve bütün camilerde kuran kursu veriliyor. Belediyeye mi düştü kuran kursu açmak, anlamadım".

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Biçerdöver elektrik hattında akıma kapıldı: Biri çocuk 2 ölü

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa