14 Temmuz 2018 03:26

Mandala kıstırılmış hayatlar

Hatice Balcı eşini kaybedince başlamış mandal montaj ve paketlemesine; 'Evde bir tek oğlum çalışıyor. Onun kazandığı yetmiyor, destek oluyorum' diyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Miraç PAYÇU
İstanbul

Çok eski zamanlardan günümüze çok az değişiklik göstererek gelmiş olan mandal, günlük hayatımızda önemli bir yere sahip. Mandal olmasaydı ıslak çamaşırları ipe neyle asardık. Bir evin en değerli araçlarındandır mandal. Öyle ki onlar için özel sepetler alınır hatta daha eskilerde mandallar için bele asılan örgü torbalar örülürdü. Bu aralar evlerde yapılan montajı ile geçim kaynağı.

Hatice Balcı da geçimini mandal montajından sağlayan bir kadın. İstanbul Başakşehir’de yaşayan Hatice Balcı eşini kaybedince başlamış mandal montaj ve paketlemesine. Yıllar içinde ailenin diğer fertleri de dahil olmuş bu faaliyete. Yaptığı işten memnun olduğunu belirten Balcı, “Eşim hayatını kaybedince ailemin geçimini sağlamak için mandal montajı yapmaya başladım. Evde bir tek oğlum çalışıyor. Onun kazandığı yetmiyor. Ona destek oluyorum. Montajını yaptığımız mandalları paketledikten sonra başta Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına dağıtılıyor” şeklinde konuştu.

Günde 50 paket mandal yaptığını belirten Hatice’nin kızı Mehtap, “Biz günde aşağı yukarı 50 paket kadar mandal yapıp hazırlıyoruz. Her bir pakette 150 mandal var. Hazırladığımız paketleri de işi veren adam gelip her ay alıyor” dedi.

Türkiye’deki pahalılığa dikkat çeken Mehtap, “Türkiye’de her şeye zam üstüne zam geliyor. Her şey pahalı oldu. Biz de bu işle uğraşarak para kazanıp, ailemizin ve  çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz” diye konuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Evrensel'in öğrettikleri!

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Erken seçim talebi gelirse, 'Hay hay' deriz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa