14 Temmuz 2018 03:17

Evrensel'in öğrettikleri!

Kocaeli'de yaşayan işçi Ömer Yüce, Evrensel gazetesinin kendisine ve çevresine kattıklarını yazdı.

Fotoğraf: Delwin Steven Campbell/Flickr

Paylaş

İşçi Ömer YÜCE
Kocaeli/Derince

Merhaba Evrensel okurları,

Bundan yaklaşık 40 gün önce bir bilişim firmasında ise başladım.

Seçim döneminde olduğumuzdan zaman zaman iş arkadaşlarım arasında seçimlerle ilgili tartışmalara kulak misafiri olurken kendi düşüncelerimi de ifade etmeye başladım. Düşüncelerimi ifade ederken başta çekincelerim olsa da benimle benzer düşüncelerde savunan başka bir arkadaşımın da var olduğunu gördüm ve o da benim yaptığım tartışmadan fark etmiş olmalı ki benimle özel olarak sohbet etti. Sohbeti sırasında işyerine getirdiği gazeteden bahsetti. Ben Evrensel gazetesini daha önce duymuştum fakat okuma fırsatım hiç olmamıştı. Gazeteyi okumam için bana her sabah getirdiği gazetesini vermeye başladı. Ben bir hafta boyunca bu gazeteyi bu şekilde okumaya devam ettim. Gazeteyi okudukça içeriklerinin beni etkilediğini fark ettim çünkü medyada görünenin aksine ülkenin gerçeklerini gösteriyor ve işçi sınıfından bahsediyordu. Bir işçi olarak benim ve çevremdeki işçi arkadaşlarımın genel sorunlarına değindiğini gördüğümde gazeteyi günlük olarak almak istediğimi söyledim.

Gazeteyi gün içinde okuduktan sonra evimizin altındaki bakkala ve eve de gazeteyi götürüp okumalarını sağladım. Gazeteyi ertesi gün okuyan bakkal akşam gittiğimde benimle gazete içeriklerini tartışır oldu ve bu olumlu bir gelişmeydi.

Ben bugüne kadar HDP’ye hep oy verdim. Ailem ise tam tersi bugüne kadar HDP’ye hiç oy vermedi. Gazetede neden HDP’ye oy verilmesi gerektiği ve seçimler ile ilgili o kadar güzel noktalara değinilmişti ki gazeteyi okuyan ailem ve bakkal seçim günü HDP’ye oy vereceklerini söylediler ve nitekim de seçim günü beni gördüklerinde HDP’ye oy verdik demişlerdi.

Çünkü gazete, köşe yazıları olsun, diğer içerikleri olsun değindiği konular ve anlatımı çok etkili ve bir işçinin kendisinden bir şeylerin bulabileceği bir gazete. Medyanın aksine işçi ve emekçinin sesini duyurmaya çalışan bir gazete. Seçimler bitmiş olsa da belki beklemediğimiz bir sonuçla da karşılaşmış olsak artık kendimiz için mücadele etmemiz gerektiğini öğrendik. Evrensel gazetesine işçilerin emekçilerin sesi olduğu için teşekkür ederim.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Ülkemiz gerçeklerine uygun yenilenebilir enerji desteklenmeli’

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa