04 Eylül 2012 18:39

Türkiye için tiyatro vakti

Yaz yavaş yavaş yerini sonbahar yağmurlarına bırakmaya başladı. Türkiye’de her şey için yeni sezon vakti geliyor. Oldukça hareketli bir yerden bıraktığımız tiyatro sezonu kaldığı yerden devam ediyor.Başbakan’ın İstanbul Şehir Tiyatrolarını ve Devlet Tiyatrolarını özelleştirmek için verdiği fermanları hatırlarsınız. Bu

Türkiye için tiyatro vakti
Paylaş
Sevda Aydın

Başbakan’ın İstanbul Şehir Tiyatrolarını ve Devlet Tiyatrolarını özelleştirmek için verdiği fermanları hatırlarsınız. Bu fermanlar hızla taslak yasa  çalışmalarına dönüşürken; tiyatrocular, yönetmenler ve İstanbul’un tiyatro sevenleri de haftalarca süren eylemler ve etkinliklerle bu fermanların karşısında durmuştu. Şimdi sezon bu tartışmaların yeni konularıyla beraber gelirken, diğer yandan da yeni sahneler ve yeni oyunlarla izleyici ile buluşacak.

Geçen sezon oldukça zengin bir repertuvar ile izleyicilerle buluşan tiyatrolara yetişmekte güçlük çekiyorduk. Anlaşılan bu sezon da aynı güçlüğü çekeceğiz. İstanbul’da Şehir ve Devlet tiyatrolarının yanısıra arka sokaklarında pıtrak pıtrak artan tiyatro mekanları yeni işleriyle bereketli bir sezon vaadediyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İBBŞT), 2012-2013 sezonunda dört yeni oyun sahneleyecek. İBBŞT’nin yeni sezon  repertuarında; Mehmet Murat İldan’ın yazdığı, Hülya Karakaş’ın yönettiği “Büyünün Gözleri”; Duşan Kovaçeviç’in yazdığı, Bilge Emin’in çevirdiği, M. Nurullah Tuncer’in yönettiği “Dar Ayakkabıyla Yaşamak”, Anton Çehov’un yazdığı, Belgi Paksoy’un çevirdiği, Engin Alkan’ın yönettiği “Vişne Bahçesi” ve Can Doğan’ın yazıp, yönettiği çocuk oyunu “Ali Baba ve Kırk Haramiler” adlı oyunlar seyirci ile buluşacak.

DOT’TA SARI AY

Özel tiyatro mekanlarından DOT ise İskoç oyun yazarı David Greig’in yazdığı Yellow Moon / Sarı Ay’ı sahneleyecek. Pınar Töre’nin yönetmenliğini yaptığı oyun, bir yüzleşme öyküsü. 26 Eylül’de perde açacak oyunda Gizem Erdem, İbrahim Selim, Kaan Turgut ve Su Olgaç’ın sahnede olacak.

DOT’un yeni oyunlarından biri de ‘Der Goldene Drache / Altın Ejderha.’ Roland Schimmelpfennig imzalı oyun bir apartmanın en alt katındaki Çin-Thai-Vietnam lokantası ‘ Altın Ejderha’da geçiyor. Uzakdoğulu aşçıların arasındakaçak olarak çalışan bir çocuğun diş ağrısı başlayan bir hikaye Altın Ejderha. Serkan Salihoğlu’nun yönetmenliğini yapacağı oyunda Deniz Türkali, Köksal Engür, Ece Dizdar, Enis Arıkan, Saim Karakale sahnede olacaklar.

ŞERMOLA’DA İNTİKAMLA ARANAN KARDEŞ KEMİĞİ

Destar Tiyatro, Berfîn Zenderlioğlu’nun yazdığı bir ‘esinlenme’ olarak ‘Antigone 2012’i sahneleyecek. Metnin 2012 ‘sürümünde’ bu sefer gömülecek bir kardeş değil; hasret, acı, intikam duygularıyla aranan bir kardeşin kemikleri vardır. Sahnede Rêşan Îlhan ve Mîrza Metîn olacak.

Ve Diğer Şeyler Topluluğu bu yıl ‘3-5 Kasım’da, Galata bölgesinde, Şule Ateş’in küratörlüğünde Görünürlük Projesi’nin dokuzuncusunu gerçekleştirecek. Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi’nden Ahmet Sami Özbudak’ın oyunu ‘İz’ de yeni işlerden biri olacak.

Tiyatrotem’in Kasımda yeni oyununu görücüye çıkaracak. Ayşe Bayramoğlu’nun yazdığı tek perdelik oyun olan  Acayipname’yi  Şehsuvar Aktaş ve Ayşe Selen sahneleyecek.

Ekip Tiyatrosu yeni sezonda yeni oyunlarıyla devam ediyor. Cem Uslu’nun yazıp yönettiği ‘Parti’ prömiyerini İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapmıştı.  Altı arkadaşın üniversite yıllarından başalayan dostlukları yıllar sonra bir partide kesişiyor. Eylülden itibaren her salı, 20.00’de, Sahne Hâl’de Ekip’in ‘Parti’si izlenilebilinir.

Studıo 4 İstanbul ‘Bugün aşık olucam’ adlı oyunuyla perde açacak aşk acısından kurtulmaya çalışan bir adamın bir haftasını sahneye getirecek. Onur Karaoğlu’nun  yönettiği performans ve konser formatındaki oyun 5-6 Eylül’de Garajistanbul’da izleyicinin karşısına çıkacak. İstanbul Tiyatro Festivalde prömiyer yapan, Fatih Gençkal’ın yönettiği ‘Olmamış mı?’ oyunculuk yapan beş gencin 90’lardan kalan hatıralarına perde aralıyor. (İstanbul/EVRENSEL)


MARÇALI’NIN YALNIZLAR KULÜBÜ İKİNCİ KATTA

İkinci Kat ilk gösterimi ‘Yalnızlar Kulübü’ ile yeni sezonu açıyor. Sami Berat Marçalı’nın yazdığı oyun, günümüz insanını ve toplumsal ilişkilerini anlatıyor. Sahnede Hasibe Eren, Heves Duygu Tüzün, Tevfik Şahin, Bedir Bedir, Pınar Çağlar Gençtürk ve Güçlü Yalçıner gibi isimler var.
Anthony Neilson ‘Disosya’sı geçen sezon başlamıştı. Ekip bu sezon da oyunu sergileyecek.  İkinci Kat’ın ‘Limonata’sı ve Alper Kul ile Özgür Özgülgün’ün ortak çalışması ‘Aut’ ise bu sezon son kez sahnelenecek.


KUMBARACI’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM

Altıdan Sonra Tiyatro oyuncuları bu sezon Alman Tiyatro Topluluğu Lokstoff! ile ortak yapım olan ‘Yokuşaşağı Emanetler’i sahneleyecek. Oyunun İstanbul ayağında Lokstoff! ve Altıdan Sonra Tiyatro oyuncuları rol alıyor. Bir kentsel dönüşüm hikayesi olan ‘Yokuşaşağı Emanetler’ 14-15 Eylül’de gece hikâyesi olarak prömiyer yapacak ve Kumbaracı Yokuşu’nda başlayıp Kumbaracı50’ye yol alıp sahnede son bulacak. Sadece 40 seyircinin kulaklıklarla takip edeceği oyunda İsmail Sağır, Gülşah Fırıncıoğlu, Sinem Öcalır, Kathrin Hildebrand ve Y. Ömer Erzurumlu rol alıyor.
Geçen yıl yazdığı oyunlarla adından ve kaleminden çok bahsedilen Yiğit Sertdemir, ‘Ama Bu hiç olmadı’ ile Altıdan Sonra Tiyatro’da olacak.Sertdemir’in kara mizah türündeki yeni oyun ocakta prömiyer yapacak.
Altıdan Sonra Tiyatro sezona iki yeni proje getiriyor. Yedi çağdaş performans sanatçısı mekânın farklı noktalarından Kumbaracı50’ye özel yedi performans üretecek. Yuapımcılığını Altıdan Sonra Tiyatro’nun yaptığı ‘Bugün’ ise Türk tiyatrosunun üretken yedi yazarını aynı başlık altında buluşturacak.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bakanın özrü kabahatinden beter

SONRAKİ HABER

Erdal’ın ailesine dahil olmak canımı biraz daha yaktı...

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...