14 Temmuz 2018 04:32

RTÜK’ten Star TV'ye 'Osmanlı yöneticilerine hakaret' cezası

RTÜK 'Vezir Parmağı' filminin yayımlandığı Star TV’ye 'dönemin devlet kadrolarına yönelik eleştirilerde mizah sınırını aştığı' gerekçesiyle ceza verdi

RTÜK logosu

Paylaş

Buse VURDU
Ankara

“Vezir Parmağı” filminin yayımlandığı Star TV’ye RTÜK’ten “dönemin devlet kadrolarına yönelik eleştirilerde mizah sınırını aştığı” gerekçesiyle ceza geldi. Raporda, İslam, namaz ve erkekliğin aşağılandığı iddia edildi.

Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği ve vizyona girdiği dönemde de tartışmalara neden olan “Vezir Parmağı” filmi, 1 Temmuz Pazar akşamı Star TV’de yayımlandı. Osmanlı döneminde geçen ve savaş yıllarında erkeklerin gitmesiyle sadece kadınların köyde kalmasının anlatıldığı film, şikayetler üzerine RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı tarafından incelendi. Hazırlanan uzman raporunda, komedi filmlerini andıran atmosfer ve karakterlerle çekilen filmde, argo ve kaba ifadeler kullanıldığına değinildi. Ayrıca raporda, Osmanlı’daki vezir, kadı, paşa gibi devlet yöneticileri hakkında “Döneme ait devlet kadrolarını temsil eden kişilere yönelik eleştirilerde de mizah sınırını zorlayan bir yaklaşımın sergilendiği dikkat çekmektedir” denildi.

RAPORDA CİNSİYETÇİ İFADELER

‘Uygunsuz’ görülen sahnelerden biri ise gerdek sahnesi. Sahnede erkeklerin ürkek ve çekingen, kadınların ise “arsızca saldıran” bir pozisyonda olması hem kadını hem de erkeği “aşağılayıcı” bulundu. Öte yandan, filmdeki kadın karakterlerin Anadolu kadınını yansıtmadığı iddia edilerek, “Eş ve çocuklarını ellerine kına yakarak askere gönderen, şehit olduklarında da ömür boyu yas tutan bir geleneğe sahip Anadolu kadınının, erkeksiz kaldığında cinsel isteklerini her şeyin üstünde tutan, isterik, ahlaki değerleri hiçe sayan hafif kadınlara dönüştürüldüğü tespit edilmiştir” denildi.

Film için yüzde 2-5 idari para cezası ve/veya 5 keze kadar program durdurma istedi. Bu durumda Star TV’nin kasasından ceza bedeli olarak yaklaşık dört yüz bin TL çıkacak.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dikiş iğnesinden resim fırçasına: Sanat tarihinin ilk kadın ressamları

SONRAKİ HABER

Mülteciler "güvenli bölge"ye güvenmiyor: Suriye'de hâlâ IŞİD var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa