Mevsimlik işçilerin çadırda geçen ömürleri...

Fotoğraf: Hüseyin Yiğiner/AA

Mevsimlik işçilerin çadırda geçen ömürleri...

Tarlalarda çalışan çoğunluğu kadın mevsimlik işçiler, bir yandan çalışırken bir yandan çocuklarına bakıyorlar.

Urfa’dan gelip Ankara’nın Çubuk ilçesindeki tarlalarda çalışan çoğunluğunu kadınların oluşturduğu mevsimlik işçiler, bir taraftan ürün toplarken, diğer taraftan da tarlaların yanına kurdukları çadırlarda çocuklarına bakıyor.

Çadırları evleri gibi bilip yemek, bulaşık, çamaşır gibi günlük işleri de sürdüren kadınlar, kuyulardan pompalarla çıkardıkları suyla temizlik yaparken, yemekleri de odun ateşinde pişiriyor.

İşçilerden 45 yaşındaki Fatma Demir, çocuklarının geleceği için çalıştığını belirterek, “Doğdum çadırdayım, evlendim çadırdayım ve çocuklarımı da çadırda büyütüyorum. En büyük hayalim çocuklarımı okutmak. Çocuklarım için çalışıyorum ve çalışmaya devam edeceğim” dedi.

‘BU TARLALARDA NİCE SEVDİKLERİMİZİ KAYBETTİK’  

Gün boyu tarlada çalıştıktan sonra akşam günlük işlerle ve çocuklarla uğraştığını dile getiren 33 yaşındaki Emine Eyin ise şöyle konuştu:

“Bu tarlalarda nice sevdiklerimizi kaybettik. Kalp krizinden ölen de oldu, beyin kanamasından ölen de. Yılan ve akrep sokmasından da ölenler de oldu. Tarlaya giderken çocuklarımızı dışarıda bırakıp gidiyoruz. Hep aklımız onlarda kalıyor. Çocuklarımızı okutmaya çalışıyoruz ama buralara geldiğimiz için çocuklarımız hep eksik eğitim alıyor. Annemiz ve babamız da aynı hayatı yaşadı, biz de aynı hayatı yaşıyoruz.” (ANKARA)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Temmuz 2018 20:40
www.evrensel.net
ETİKETLER Mevsimlik işçilik