13 Temmuz 2018 20:17

Çin’den Trump’a nükleer arınma yanıtı

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Kong Şuanyou, 'Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arınma müzakerelerine bağlılığı güven veriyor' açıklaması yaptı.

Çin’den Trump’a nükleer arınma yanıtı

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Kong Şuanyou, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (Kuzey Kore) nükleer silahlardan arınma müzakerelerine bağlılığının güven verdiğini söyledi. Kong, Trump’ın sosyal medya hesabından paylaştığı “Çin, Kuzey Kore’ye anlaşmadan vazgeçmesi için baskı yapıyor olabilir” ifadesiyle ilgili olarak “Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arınma müzakerelerine bağlılığı güven veriyor” dedi. Sürecin kolay olmayacağını kabul ettiklerini belirten Kong, görüşmelerin karşılıklı saygı çerçevesinde devam etmesi durumunda tüm sorulara doğru cevapların bulunacağına inandıklarını kaydetti.

GÜNEY KORE’DEN ‘NORMALLEŞME’YE DESTEK

Öte yandan Güney Kore lideri Moon Jae-in, yaptığı açıklamada, Seul ve Washington’la olan nükleer anlaşmalarını ciddiye almadığına yönelik endişelere rağmen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un değişim konusunda ciddi olduğunu söyledi.

Singapur’a gerçekleştirdiği ziyaret esnasında, Kuzey Kore lideri Kim’le yaptığı iki görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulunan Moon, “Başkan Kim, ideolojik çatışmalardan kurtulmak ve Kuzey Kore’yi normal bir ülke haline getirmek için büyük bir istek duyuyor” ifadelerini kullandı.

‘ŞANS YARATMAMIZ GEREKİYOR

Moon, Yonhap Haber Ajansı tarafından aktarılan bilgiye göre, Kuzey Kore lideriyle ilgili olarak “Kuzey Kore’nin uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak rolünü yerine getirmesi için bir şans yaratmamız gerekiyor” dedi. Bu arada Güney Kore lideri Moon, 15 yıl sonra Singapur’a resmi ziyarette bulunan ilk Güney Kore Devlet Başkanı oldu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Eren Keskin: Dün Çiller, bugün Soylu

SONRAKİ HABER

Gazeteci Canan Coşkun’un duruşması ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa