13 Temmuz 2018 19:27

HDP Parlamento Kadın Grubu: Leyla Güven derhal tahliye edilmeli

HDP Parlamento Kadın Grubu, tutuklu bulunan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in derhal tahliye edilmesi çağrısında bulundu.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Mecliste basın toplantısı düzenleyen HDP Parlamento Kadın Grubu, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in tahliye edilmesi çağrısı yaptı.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, 24 Haziran seçimlerinin eşitsiz ve OHAL koşullarında gerçekleşen bir seçim olduğunu söyledi. HDP olarak tüm baskılara rağmen yüzde 10 barajını geçerek Meclise girdiklerini ifade eden Kurtulan, kadının siyasi temsiliyeti konusunda da öncü durumda olduklarını dile getirdi. Kurtulan, kadını yok sayan zihniyetin sistematik saldırıları sonucu birçok kadın vekillerinin hapse girdiğini ya da vekillliklerinin düşürüldüğünü söyledi.

‘LEYLA GÜVEN 598 MİLLETVEKİLİNDEN FARKLI DEĞİLDİR’

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmemesinin rehin tutmak anlamına geldiğini dile getiren Kurtulan, bu durumun Anayasa’yı ve yasaları hiçe sayan bir uygulama olduğunu ifade etti.

Kurtulan, “Leyla Güven, Anayasa’nın 83. maddesine göre dokunulmazlığı başlayan ve hâlihazırda devam edip mecliste görev yapan 598 milletvekilinden siyasi olarak bir farklılığı bulunmamaktır. Leyla Güven de parlamentonun diğer üyeleri gibi yasama görevini yerine getirme hakkına sahipken bu hakkı hukuksuzca engellenmektedir” dedi.

Hakkari halkının ve Türkiye halklarının iradesinin tutsak edilmesini kabul etmediklerini belirten Kurtulan, Leyla Güven’in tahliye işlemlerinin bir an önce gerçekleştirilmesini istedi.

Kurtulan, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın da serbest bırakılması gerektiğini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Serdar Aslan’a 1 yıl 6 ay hapis cezası

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa