Berat Albayrak işçilere saldırı programının sinyalini verdi

Fotoğraf: Hayati İkizoğlu/AA

Berat Albayrak işçilere saldırı programının sinyalini verdi

Doç. Dr. Murat Birdal, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ekonomi politikalarıyla ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni dönemde ekonomi politikalarında bütçe disiplini, tek haneli enflasyon ve yapısal reformlara öncelik vereceklerini söyledi. Albayrak’ın açıklamasının sermayeye güven vermeye yönelik olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Murat Birdal, “Önümüzdeki süreçte işçi sınıfının çok daha yoğun bir saldırı programıyla karşılaşacağına şüphe yok” dedi. 

AA’nın haberine göre Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası yazılı açıklama yapan Bakan Albayrak, “istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme” için atılacak bazı adımları belirlediklerini bildirdi. Ekonomide dengelenmeyi sağlamanın ve enflasyonla mücadelenin öncelikli hedefleri olacağını kaydeden Albayrak, “ekonomideki tüm paydaşlarla istişare halinde enflasyonla mücadele hedefine dair makul bir plan oluşturup Orta Vadeli Program’da ilan edeceklerini” duyurdu. Bu planın, enflasyonu kısa zamanda tek hanelere indirip, orta vadede kademeli olarak fiyat istikrarını sağlayacak şekilde oluşturulacağını ileri süren Albayrak, “Bütçe harcamalarında etkin kontrol, verimliliğin artırılması ve hedeflerle uyum amaçlanacak. Sadece bütçe dengesi değil, aynı zamanda harcama kontrolü üzerinden kurallı ve öngörülebilir bir çerçeve oluşturacağız. Böylelikle enflasyon üzerinde dolaylı vergi ayarlamalarından gelen öngörülmeyen şokları asgariye indireceğiz” dedi. 

AÇIKLAMA SERMAYEYE YÖNELİK

Bu açıklamaları Evrensel'e değerlendiren Doç. Dr. Murat Birdal, öncelikle Albayrak’ın açıklamasının sermaye kesimini teskin etmeye ve son iki günde yaşanan sermaye kaçışını geri çekmeye yönelik olduğunu söyledi. Birdal “Enflasyon vurgusu özellikle sermayenin başlıca kaygısı olan noktaya ne kadar önem verdiğini göstermeyi amaçlıyor. Ne var ki ekonomiden anlayan herkes şu an Türkiye ekonomisi için tek basamaklı bir enflasyon hedefinin gerçekçi olmadığını kolayca görecektir” diye konuştu. 

ÜCRETLER VE MAAŞLAR BASKILANACAK

Bütçe dengesi vurgusuna da değinen Birdal, “Önümüzdeki sene Türkiye’yi bekleyen bir yerel seçim var. Yerel seçimler bu zamana kadar kamu harcamalarının en üst düzeye çıktığı dönemler olmuştur. Bunun yanı sıra ekonomideki durgunluk gözle görülür boyuta ulaştı. Bu da kamunun vergi gelirlerinde bir baskı yaratacaktır. Dolayısıyla burada ön plana çıkan kalem yine memur maaşları olacak. Bütçe disiplinine yönelik hükümetin yapabileceği yegane hamle maaşlardan yapacağı kesinti. Bu da aslına bakılırsa geçtiğimiz dönemde yaşanan enflasyon vasıtasıyla büyük ölçüde gerçekleştirilmiş durumda” diye konuştu. 

Albayrak’ın “yapısal reform” açıklamasının işçilere nasıl yansıyacağına da değinen Birdal, şöyle devam etti: “Şu an AKP Hükümetinin uluslararası sermayeyi ülkeye çekmek için verebileceği yegane vaat, ülkedeki korunaksız iş yaşamının geliştirilmesi, ücretlerin bastırılması ve iş güvencesinin ortadan kaldırılmasına yönelik sözde reformlar. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte işçi sınıfının çok daha yoğun bir saldırı programıyla karşılaşacağına şüphe yok.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Temmuz 2018 18:24
www.evrensel.net
ETİKETLER Berat Albayrak