13 Temmuz 2018 15:30

Engin Altay'dan İnce'ye yanıt: Karar benim değildir, onundur

Muharrem İnce 'Engin Altay'ı dinledim, seçim gecesi konuşmadım' demişti. Engin Altay'dan cevap geldi: Karar benim değildir, onundur.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de basın toplantısı düzenledi.  CHP'nin cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin "Engin Altay'ı dinledim, seçim gecesi konuşmadım" sözlerine yanıt verdi: 

'BİNALİ YILDIRIM, BAŞBAKANLIĞI KAPATTIĞI GİBİ TBMM'Yİ DE KAPATMASIN YARABBİ'

Binali Yıldırım'ın, TBMM Başkanı olduğunu hatırlatan Altay, "Allahım'a dua ediyorum: TBMM Başkanı Binali Yıldırım, başbakanlığı kapattığı gibi TBMM'yi de kapatmasın yarabbi. TBMM kapatmaya şüphesiz kimsenin gücü yetmez de... Ama bu kafa öyle bir kafa." dedi.

Olağanüstü hal (OHAL) Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) yetki kanunu çerçevesi kapsamında çıkarılan KHK ve kararnamelerle artık anayasanın olmadığını söyleyen Engin Altay, şu anda Türkiye'de anayasal bir düzen bulunmadığını kaydetti.

‘O GECE ÇIKIP NE DİYECEKTİK?’

Bir gazetecinin CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin televizyon programında, "Engin Altay'ı dinledim, seçim gecesi konuşmadım." yönündeki açıklamasını sorması üzerine Altay,  değerlendirmeyi yaptı:

"O geceyle ilgili Sayın İnce, belki biraz eksik söyledi. O gece açıklama yapılıp yapılmamasıyla ilgili bir değerlendirmeyi kendi aramıza yaptık. YSK ve Anadolu Ajansı verilerinin netleşmesi noktasında bence beklemekte fayda vardı. Halen aynı düşüncedeyim. O gece çıkıp ne diyecektik? Seçimi kaybettik desek kaybetmedik, kazandık desek kazanmadık. Verileri, veri akışlarını takip ediyoruz. Tabloya bakıyoruz. Anadolu'nun dört bir yanından özel olarak da veri alıyoruz. Olumsuz bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu saat 9 itibarıyla gördük. Ama siyasette umut bitmez. Gece'nin 4'ünde kalkıp, Erdoğan'a hayırlı olsun demesinin de bir anlamı yoktu. Karar benim değildir, onundur. Ben liderlik yaptığım noktalarda, etrafımdakileri dinlerim, kararı  ben veririm. O karar da bizim değerlendirmelerimizle birlikte kendisine aittir. Kendisi de öyle söyledi zaten. Bunu mesele yapmanın bir alemi yok. Şunu anlamıyorum; 'o gece niye 2'de 3'te televizyona çıkılmadı' kamuoyu bu meseleye çok takıldı. Çıkılıp ne denilecekti? Herkes işin son dakikasına kadar, sandıktaki sandıkta, seçim kurullarındaki burada işini yapar, bütün bu işler, ertesi gün öğlene doğru bitti. İş bitmeden, çıkıp da ortalığı birbirine katmanın da alemi yok, daha netleşmemiş bir yenilgiyi kabul etmenin de bir alemi yok. Yapılanlar doğrudur. 24 Haziran'la ilgili bir şey kaşınmak isteniyorsa, kaşınacak nokta gece niye açıklama yapılmadı noktası değildir."

‘KIRILMADIM’

Muharrem İnce'ye dünkü açıklamalarından dolayı kırgın olup olmadığının sorulmasına karşılık Altay, kırılmadığını, İnce'nin 16 yıllık dostu olduğunu, ömrü sona erene kadar da dostu kalacağını bildirdi.

KURULTAY AÇIKLAMASI

Kurultaya yönelik imza tartışmalarının sorulması üzerine Altay, CHP'nin sahibinin örgüt olduğunu vurguladı.

Altay, parti örgütünün böyle bir değerlendirme ortaya koyması halinde elbette kurultayın yapılabileceğini savunarak, "Ama bin 270, bin 280 insanın ayrı ayrı ne düşündüğünü ben bilmiyorum. En azından 650 insanın, nihai olarak bir karar, irade koyduğunu henüz görmüş değilim. Görürsek zaten bu mesele hallolmuş olunacak." diye konuştu. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Soma’dan sonra Davutpaşa’da da skandal karar

SONRAKİ HABER

Madencilik çalıştayı: Madencilik doğayı, sağlığı, tarihi ve tarımı yok ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa