13 Temmuz 2018 14:40

Yusuf Kaya: Fındıkta soygunun ayak sesleri geliyor

Fındıkta rekolte çalışmalarını değerlendiren EMEP Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, 'Önce fındıkta fiyat belirleme kuralı yasalaştırılmalı' dedi.

Fotoğraf: Fırat Turgut/EVRENSEL

Paylaş

Emek Partisi Altınordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, rekolte çalışmalarını değerlendirerek, “Fındıkta fiyat belirleme sistemi olmadığı sürece rekolte belirlemenin üreticiye hiçbir yararı yok” dedi.

Kaya, seçim öncesi ve sonrası yapılan açıklamalardan üreticilerin mağduriyetinin devam edeceğinin anlaşıldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Seçim öncesi ve sonrası yapılan açıklamalara dikkat edilirse çözüm üreten değil, günü kurtarmaya yönelik açıklamalar havalarda uçuştu. Fındık üreticilere sahip çıkılacağını söyleyenden Sarayın önünde çadır kuracağını söyleyene. Çözüm üretmeyen ama ortalığa söylenen sözleri işittik hep. Yıllardır aynı gösteri devam ediyor. Bu nedenle de üretici değil yerli ve yabancı tarım tekelleri kazandı.”

'HERKES KENDİ GÜNDEMİNE ODAKLANMALI'

Türkiye’deki politikanın ötekileştirerek, düşmanlaştırarak yapıldığını belirten Kaya, “Fındık üreticilerinin sorunu bilindiği halde gündeme getirilmiyor. Tarım ürünlerini dışarıdan almakla övünülür hale gelindi. İşsizlik almış başını gidiyor, TL’nin değer kaybedişi durdurulamıyor. Denizlerimizde balık kalmadı, çiftlikler teşvik ediliyor. Her taraf betonlaştırılıyor, kural tanımazlık devam ediyor. Yeni sistemle tek adam rejimi inşa ediliyor ama gündem tekleştirilerek insanların kendi sorunları etrafında birleşmeleri engellemeye çalışılıyor. Komplo teorileri ile yapay gündem oluşturuluyor. Bu oyuna gelinmemeli, herkes kendi sorunlarını dillendirmeli, bir araya gelip haklarına sahip çıkmalıdır. Emek Partisi olarak tüm olanakları kullanarak hak mücadelesine sahip çıkacağız” dedi.

'ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETMEK İSTİYORLAR'

“Rekolte çalışması fındık fiyatının belirlenmesi için önemli ama fiyatı, fındık tekelleri belirliyor. Önce fındıkta fiyat belirleme kuralı yasalaştırılmalı” diyen Kaya, çözüm önerilerini sıraladı:

"♦ Tarım yasası baştan sona yenilenmeli; 4572 sayılı Bbirlikler Yasası değiştirilmeli, devlet desteği güvencesi yeniden sağlanmalı.

♦ Tarım tekellerinin fındık bahçelerini sözleşmeli tarım uygulamalarıyla ele geçirmelerini engellemek için köylerde üreticilerin tarım kooperatifleri kurması desteklenmeli, yardımcı olunmalı ve fındık üretiminden satımına kadar kooperatifler belirleyici olmalı.”

Şu an fiyatının ne kadar olacağının kararının yerli ve yabancı tekellerin belirlemesine bırakıldığına dikkat çeken Kaya, “Üretici düşük fiyata hazır hale getirilmek isteniyor” uyarısında bulundu.

Üreticilerin sesini yükselmediği sürece mağduriyetten kurtulamayacağını söyleyen “Üreticiler, uygulanan tarım politikasının devamına izin verirse fındık bahçeleri bir süre sonra yerli ve yabancı tarım tekellerinin eline geçecektir” dedi. (Ordu/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İlknur Alcan, cezaevlerindeki ihlal ve hukuksuzlukları aktardı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa