13 Temmuz 2018 13:54

DİSK: Asgari Ücret Tespit Komisyonu Cumhurbaşkanına bağlanamaz

DİSK, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun doğrudan Cumhurbaşkanına bağlanmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Cumhurbaşkanına bağlanması ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada “Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun doğrudan cumhurbaşkanına bağlanması kabul edilemez” dedi.

“Başkanlık rejimine geçilir geçilmez çalışma hayatı ile ilgili yapılan ilk işlerden birinin Asgari Ücret Tespit Komisyonunun cumhurbaşkanına bağlanması olduğunu” belirten Çerkezoğlu, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu 10 Temmuz 2018'de yayımlanan 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (CBK) ile cumhurbaşkanına bağlandı. Böylece başkanlık rejiminin çalışma hayatında yol açabileceği keyfilikler tek tek ortaya çıkmaya başladı.

1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 522 maddesinin (f) bendi ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu Cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısı içindeki idari kurul, konsey ve komisyonlar arasına alındı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu İş Kanunu'ndan çıkartılarak ilgisiz bir biçimde Cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısı içine alındı. Böylece Asgari Ücret Tespit Komisyonu, iş kanunu sistematiği ve çalışma bakanlığı kapsamı dışına çıkarıldı; doğrudan cumhurbaşkanına bağlı bir kurul haline geldi” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun İş Kanunu'nda açıkça düzenlendiğini ve bu konuda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlanmasının mümkün olmadığını vurgulayan Çerkezoğlu şunları söyledi: “Bu nedenle Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Cumhurbaşkanlığına bağlanması hile yoluyla yapıldı. Önce 700 sayılı KHK ile Asgari Ücret Tespit Komisyonuna ilişkin İş Kanunu'nun 39. maddesinin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırıldı ve ardından konu 1 Sayılı CBK ile düzenlendi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun İş Kanunu kapsamından çıkartılarak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile düzenlenmesi Anayasaya aykırıdır.  Çünkü Anayasanın Cumhurbaşkanının yetkilerini düzenleyen 104. maddesine göre Kanunda açıkça düzenlenen konularda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarılamaz.”

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısında şimdilik bir değişiklik olmadığını, sadece komisyona katılacak devlet temsilcilerinin unvanlarının değiştiğini ifade eden Çerkezoğlu; Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun doğrudan cumhurbaşkanına bağlanması ile ilgili şu soruları sordu:

* Asgari Ücret Tespit Komisyonu neden apar topar ve sosyal taraflara danışılmadan cumhurbaşkanına bağlanmıştır?

* İş Kanunu içinde yer alması gereken bir kurul neden İş Kanunu sistematiği dışına çıkarılmıştır?

* Bu değişiklik hangi ihtiyaca dayanarak, neden ve hangi gerekçeyle yapılmıştır?

* Anayasanın cumhurbaşkanına tanımadığı bir yetki neden hile yoluyla yapılmıştır?

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun cumhurbaşkanlığı teşkilatı içine alınması CBK ile komisyonun yapısının değiştirilmesine olanak tanımaktadır. TBMM'nin kanunla yapabileceği bir değişiklik cumhurbaşkanının iki dudağı arasına terk edilmiştir. Cumhurbaşkanı Asgari Ücret Tespit Komisyonun üye bileşimini istediği gibi değiştirebilecek ve müdahale edebilecektir” diyen Çerkezoğlu Asgari Ücret Tespit Komisyonunun muvazaalı bir işlemle cumhurbaşkanına bağlanması başkanlık rejiminde çalışma hayatıyla ilgili çok daha keyfi işlemler yapılabileceğinin ilk örneklerinden biri olduğunu dile getirdi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çam fıstığı üreticilerinin altın madeni 'tedirginliği' Mecliste

SONRAKİ HABER

Keşan'da dün açılışı yapılan heykellere zarar verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa