13 Temmuz 2018 13:41

İstinye Park AVM ve otel projesini kurtaran planlara onay

Üçkuyular'daki İstinye Park AVM ve otel inşaatını kurtaran yeni planlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Metehan UD
İzmir

İzmir'in Balçova  İlçesi Üçkuyular Meydanı'nda yapımı devam eden İstinye Park Alışveriş Merkezi ve Otel projesi için odaların ve bölgenin kazanmış olduğu davalara rağmen  benzer nitelikli yeni planlar hazırlandı. Mahkeme kararı ile imar planları iptal edilen alana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kısa sürede yeni onay geldi.

Askıya çıkarılan imar planları birlikte planlarda 'resmi kurum alanı' ve 'eğitim alanı' olarak belirlenen kısımlar tekrardan 'ticaret-turizm' alanı olarak değiştiriliyor. Değişiklik karşılığında Karabağlar Vergi Dairesi'nin bulunduğu parsel hali hazırda bulunduğu Karabağlar Fahrettin Altay Mahallesi'ndeki parsele, sonradan imam hatibe dönüştürülen lise de aynı şekilde bulunduğu Fahrettin Altay Mahallesi'ndeki parsele taşınıyor. Ek olarak Gaziemir Atıf Bey Mahallesi'ndeki 11363 ada 5 ve 6 parseller ana okulu yapılmak üzere eğitim alanına çevriliyor. Proje için 3. kez imar planı hazırlanırken plan değişikliğine gerekçe olarak ise 'kamu yararı' gösterilmesi de dikkat çekti.

KİŞİYE ÖZEL PLAN DEĞİŞİKLİĞİ

Üçkuyular Meydanı'nda AVM ve otel projesinin olduğu söz konusu  alan daha önceki imar planlarında resmi tesis alanı, açık pazar yeri alanı, çocuk parkı, yeşil alan ve terminal alanı olarak belirlenmişti. Doğuş Holding tarafından ucuza satın alınan parseller 2015 yılındaki plan tadilatı ile ticaret merkezi ve otel imarına çevrildi ve değeri arttırıldı. Alandaki Karabağlar Vergi Dairesi, lise, terminal, pazar alanı ise Karabağlar sınırındaki başka parsellere taşındı.

PROJE AÇISINDAN KRİTİK ÖNEME SAHİP

Daha öncesinde Şehir Plancıları Odası tarafından iptal edilen imar planları mayıs ayı içerisinde de Balçova Arsa Mağdurları Derneği tarafından iptal edilmişti. Derneğin itirazını inceleyen İzmir 2. İdare Mahkemesi, plan değişikliklerinin kamu yararına aykırı olduğunu, yüksek yapılaşma koşulu verilmesini, ulaşım planlama etüt çalışmasının yapılmamış olmasını, şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına aykırı olmasını gerekçe göstererek planları iptal etmişti. İptal edilen planlardaki vergi dairesinin ve okulların bulunduğu alan şu anda yapımı süren projenin otel kısmına denk geliyor ve proje açısından kritik öneme sahip. Doğuş Holding tarafından yapımını başlanan proje Orjin Gruba satıldı. 42 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen ve Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olması planlanıyor.

'İSTİNYE PARK HUKUKA AYKIRI GÖRÜLDÜ'

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol, imar değişikliğini Evrensel'e değerlendirdi. Değişikliğe karşı açtıkları 2. iptal davasında lehlerine bilirkişi raporu geldiğinin bilgisini veren Şenyol “Mayıs ayında İstinye Park projesinin gerçekleştirileceği alanın içinde yer alan, vergi dairesinin taşınması öngörülen maliye meslek lisesinin bulunduğu alanın imar planı iptal kararı mahkemeden gelmişti. Dün itibariyle iptal edilen imar planının bağlantılı olduğu vergi dairesinin eski yeri olan İstinye park proje alanının imar planı, dava süreci devam ederken, çevre ve şehircilik bakanlığının onayladığı yeni imar planı askıya çıkmıştır. Bu durum göstermektedir ki; İstinye park hukuka aykırı görülmüştür ve kamuya ait  vergi dairesi hukuka aykırı bir plan kararı ile yeni yerine taşınmıştır. Konuyla ilgili İzmir'e Sahip Çık platformu olarak detaylı bilgileri birkaç gün içinde gerçekleştireceğimiz basın açıklamasında İzmir halkıyla paylaşacağız” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Levent Gültekin, Muharrem İnce'den özür diledi

SONRAKİ HABER

Çalıştığı firmadan kreşi olmadığı için ayrıldı, kıdem tazminatını aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa