04 Eylül 2012 17:23

İşçinin yanında sendika istiyorlar

Antep Başpınar Organize Sanayi Bölgesinde 5 bin işçinin 10 gün süren direnişinin ardından mevcut sendikaların tutumu işçiler arasında tartışılmaya devam ediliyor. Direniş boyunca sendikaları yanlarında görmediklerini söyleyen işçiler, işçiden yana bir sendikacılığın hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.A

İşçinin yanında sendika istiyorlar
Paylaş
Cumhur Daş

Ağustos ayında Antep Başpınar Organize Sanayi Bölgesinde 5 bin işçi ücretlerinin arttırılması ve sosyal haklarının verilmesi talebiyle direniş gerçekleştirmişti. 10 günlük direnişin ardından işçiler bugüne kadar sendikaların imzaladıkları sözleşmelerin çok üstünde bir zam almayı başardı.

ÖZ İPLİK-İŞ YANIMIZDA OLMADI

Direnişe katılan Gürteks ve Gür İplik fabrikalarında örgütlü Öz İplik-İş’in eylem boyunca tutumu işçiler arasında tepki çekti. Son olarak 1 Eylül Cumartesi günü gazetemizde çıkan “Öz İplik-İş’ten yanıt” haberini değerlendiren Öz İplik-İş üyesi işçiler, direniş boyunca sendikayı yanlarında görmediklerini belirterek, “Fabrikada şimdi hiçbir işçi sendikaya güvenmiyor. Patrondan yana bir sendikacılık yapılıyor. Biz patronla hareket etmek istemiyoruz” dedi. İşçileri bazı provokatörlerin kışkırttığını iddia eden Öz İplik-İş yönetimine cevap veren işçiler şunları belirtti: “Biz taleplerimiz için direnişe çıktık. Aramızda işçiden başkası yoktu. Aylığımızı yüksek almayı bekliyorduk. Ancak beklediğimiz gibi olmadığını görünce direnişi başlattık.”

SENDİKA KAZANAMADI

İmzalanan sözleşmenin örnek bir sözleşme olduğunu ve sıfır zammın söz konusu olmadığını belirten Öz İplik-İş’e tepki gösteren işçiler, “Evet, bu sözleşmeler gerçekten örnek oluyor. Ama iyi bir sözleşme olarak değil, kötü bir sözleşme olarak örnek oluyor. Patronla nasıl bir anlaşma yapıldığını görüyoruz. ‘Sıfır zam söz konusu değil’ diyorlar. Ancak zaten bizim aylığımız asgari ücretin altında kaldığı için bir artış yapmak zorunlu olmuştur. Yani sendikanın kazandığı bir zam yok ortada” dedi.
Öz İplik-İş’in açıklamasında işçilerin eylem sonrası sendikadan özür diledikleri ve yanlış yaptıkları değerlendirmesi yer alırken gazetemize konuşan işçiler şunları kaydetti: “Hiçbirimizde bir pişmanlık söz konusu değil. Yanlış yapmadık, doğrusunu yaptık. Bugüne kadar sendikanın alamadığı zammı biz direnerek aldık. Gelsinler bizimle konuşsunlar, yanımıza bile gelemiyorlar. Direniş boyunca iki kez sendikayı gördük görmedik.
İşçiler kendi iradeleriyle eyleme çıktı. Bu eylem birçok yerde ücretlerin artmasına neden oldu. Patron sendikacılığı değil, işçinin yanında duran bir sendika istiyoruz. Şimdi herkes Öz İplik-İş’ten istifa etmeyi konuşuyor.” (Gaziantep/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İtaatsiz bilimciler bir araya geliyor

SONRAKİ HABER

Avukatlar: Söz değil icraat önemli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...