13 Temmuz 2018 09:46

Çin: Ticaretimizdeki açığın kaynağı ABD

Çin, ABD ile aralarındaki ticaret açığının ABD'den kaynaklandığını belirtirken ABD Hazine Bakanı 'Bir ticaret savaşı içinde değiliz' dedi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD ile aralarındaki "ticaret açığının" kendilerinden değil, ABD'den kaynaklandığını dile getirdi.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi tarafından 10 Temmuz'da yayınlanan "Özel 301 Raporu"na ilişkin açıklama yapan Bakanlık, ABD'nin raporda öne sürdüğü savlara yanıt verdi.

Açıklamada, ABD'nin Çin'e yönelttiği "ekonomik ve ticari faaliyetlerde kendi çıkarları lehine adaletsiz girişimlerde bulunma" suçlamasının asılsız olduğu belirtildi.

"Çin-ABD ticaret dengesizliği" iddiasına da değinilen açıklamada, ABD-Çin ticaretindeki büyük açığın Çin'den değil, ABD'den kaynaklandığı vurgulandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı savlarına göre, iki ülke arasındaki ticari açık, ABD'nin aşırı düşük mevduat oranı ile, ABD dolarının uluslararası arenada oynadığı önemli rezerv para rolünden ve ayrıca ABD'nin "soğuk savaş dönemi" düşüncesiyle hareket edip, yüksek teknolojili ürünlerin ihracatına sınırlamalar koymasından kaynaklandı.

ABD HAZİNE BAKANI: TİCARET SAVAŞI İÇİNDE OLDUĞUMUZU DÜŞÜNMÜYORUM

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ekonomisinin Başkan Donald Trump yönetiminin gümrük tarifeleri konusunda attığı adımlardan kaynaklı bir sıkıntı yaşamadığını savundu.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde konuşan Mnuchin, "Bir ticaret savaşı içinde olduğumuzu düşünmüyorum; bir ticari anlaşmazlık durumu içindeyiz" dedi ve ekledi: "Şu ana kadar herhangi bir negatif etk görmedik; belirsizlik üzerindeki etkisini çok dikkatli şekilde izliyoruz."

Mnuchin, bugün başlayacak olan Meksika ziyaretinin NAFTA (Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması) görüşmelerine verdikleri önemin bir işareti olduğunu vurguladı.

Mnuchin, Meksika'ya Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Trump'ın damadı Jared Kushner ile birlikte gidecek. Ziyarette Meksika'nın yeni Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador ile görüşülecek. (DHA)

BÜLENT FALAKAOĞLU: MESELE KEŞKE SADECE TİCARET SAVAŞI OLSAYDI

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Otopsi raporuna göre Şule Çet, ölümden önce cinsel saldırıya uğramış

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa