13 Temmuz 2018 07:27
Son Güncellenme Tarihi: 13 Temmuz 2018 08:26

24 Haziran sonrası İYİ Parti'de CHP salvoları devam ediyor

Seçim sonrası İYİ Parti'nin gündeminde en çok yer kaplayan konu CHP ile kurulan Millet İttifakı. Parti yönetiminden eleştiriler gelmeye devam ediyor.

Fotoğraf: Gökhan Ceylan/DHA

Paylaş

24 Haziran seçimleri sonrası İYİ Parti'den CHP ile ittifaka dair yapılan eleştiriler devam ediyor. Seçim sonrası 'Millet İttifakı'nın sona erdiğini ilan eden İYİ Parti'de son olarak Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ve Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu seçim stratejisi eleştirisinin merkezine CHP'yi koydu. Aydın, "İrade bizde olsaydı, Millet İttifakı'nı kurmazdık; Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile ittifak kurardık" derken Ağıralioğlu, "Kasıtlı yapılan bizi siyasi olarak ittikleri yerden çıkacağız. CHP tabanının diline doğru itildiğimiz yerden çıkacağız" ifadesini kullandı.

İYİ Parti’nin seçim dönemi ve sonuçlarını değerlendirip yol haritasını çizeceği ilk kampı Afyonkarahisar’da 20-22 Temmuz arasında toplanıyor.

Toplantıya dair Hürriyet'ten Gamze Kolcu'ya konuşan İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu seçim sonuçlarını değerlendireceklerini belirterek şunları söyledi:

“Her partinin kuruluşunda olan aksayan yönlerimizi telafi edeceğiz. Ağır şartlarda yürüttüğümüz seçim kampanyasını ve sonuçlarını değerlendireceğiz. İftiralarla illegal paranteze alınmaya çalışmamıza rağmen milletimiz bize inandı ve Meclis’e taşıdı. Ancak seçmen partimizi yüzde 10 sınırında bırakarak bizlere, ‘Doğru siyasi koordinatları bulursanız sizi iktidara, bulamazsanız barajın altına göndeririz’ mesajını verdi. Milletimizin bize verdiği bu avansı, krediyi doğru kullanmanın istikametini kampımızda çizeceğiz. Kasıtlı yapılan bizi siyasi olarak ittikleri yerden çıkacağız. CHP tabanının diline doğru itildiğimiz yerden çıkacak, kampın sonunda İYİ Parti’nin siyasi koordinatlarını çizeceği dili ve kadroyu belirleyeceğiz.”

Ağıralioğlu ayrıca “Seçime tek ayak üstünde yakalandık; emeklerken paldır küldür sandığa gittik" değerlendirmesi yaptı.

'AYNAYI KENDİMİZE TUTACAĞIZ'

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Mehmet Şeker ise “Toplantıda, geldiğimiz aşamadan ziyade ulaşmamız gereken aşamanın ne olduğunu konuşacağız” diyerek, üç günlük kampta yapılacakları şöyle anlattı: “Biz bu yola çıktığımız andan başlayarak meseleyi parti meselesi olarak  değil, bütün bir Türkiye’nin meselesi olarak gördük. Aynayı kendimize tutacağız. Projektörleri kendimizden hareketle tüm Türkiye’ye çevireceğiz.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in başkanlığındaki toplantı 20, 21 ve 22 Temmuz’da yapılacak. 320 kişinin katılacağı toplantılarda, çalışma grupları ve sunumlar olacak. Başkanlık Divanı, partinin en üst karar organı Genel İdare Kurulu (GİK) üyeleri, belediye başkanları, genel başkan danışmanları ve il başkanlarının yanı sıra toplantılara uzmanlar da katkı verecek.

KORAY AYDIN: İRADE BİZDE OLSAYDI MİLLET İTTİFAKI'NI KURMAZDIK

Habertürk TV'de Kübra Par’ın sorularını yanıtlayan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, CHP ve Saadet Partisi ile birlikte kurulan ve seçim sonrası dağılan Millet İttifakı'na dair şu değerlendirmeyi yaptı:

"Hüküm cümlesi kurmam. Doğru da değildir. Oturur bir analiz yaparsın. Ben şöyle bakıyorum CHP üzerinden olan kutuplaşma ile bu seçimin döndürüldüğünü anlattım. AK Parti bunu bilerek yapıyor, bunu model olarak uyguluyor, seçim stratejisi. Net insanlarız. Genel başkanım halkın oyları ile girecek dedik girdik. Abdullah Gül aday olmasın diyenlerden biriyim. Çatı aday ile seçim kazanmak mümkün değil, doğru da değil. Sol sol ile ittifak kursun dedik. Bununla yola çıktık. Daha sonra çok farklı gelişmeler oldu, o gelişmeler bizim zaruri olarak Millet İttifakı'na evet dememize neden oldu. İrade bizde olsaydı, Millet İttifakı'nı kurmazdık; Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile ittifak kurardık."

İYİ PARTİ'NİN SEÇİM PERFORMANSI

İYİ Parti 24 Haziran seçimlerinde yüzde 9.96 oy aldı ve 43 milletvekili çıkardı. Seçime, İYİ Parti sıralarından giren Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Afyonkarahisar milletvekili seçilmesi sonrası partisine döndü. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yeni kabinenin ilk toplantısı sonrası İbrahim Kalın açıklama yaptı

SONRAKİ HABER

Doğa Koleji ile ilgili beklenen açıklama gelmedi, veliler okulun önüne akın etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa