12 Temmuz 2018 21:25
Son Güncellenme Tarihi: 13 Temmuz 2018 08:26

Muharrem İnce: Yerel seçimden sonra kurultaya gidilmeli

CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce 24 Haziran sonrası ilk defa canlı yayında konuştu. İnce, kurultay çağrısı yaptı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce , 24 Haziran seçimlerinin ardından ilk defa televizyonda açıklamalarda bulundu.

Habertürk canlı yayınında Didem Arslan Yılmaz’ın sorularını yanıtlayan İnce, Mart 2019'da yapılması planlanan yerel seçimden sonra CHP'nin kurultaya gitmesi gerektiğini söyledi.

Bir kez daha cumhurbaşkanı adayı olacağını söyleyen İnce, İnce, HDP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş'ı ziyaretine ilişkin olarak "Yine olsa giderim" dedi.

'CHP'NİN YAPISAL SORUNLARI VAR'

CHP'nin yapısal sorunları olduğunu söyleyen İnce, partinin yönetim anlayışının toptan değişmesi gerektiğini ifade etti. İnce, Mart 2019'da yapılması planlanan yerel seçimden sonra CHP'nin kurultaya gitmesi gerektiğini belirtti: "Yerel seçimden sonra CHP kurultaya gitmeli, yenilenmeli. Hazırlıklarına hemen başlamalıdır. Bunları yapıp milletin karşısına öyle çıkmalıdır. Yapmazsa başarısız olur. 'Ey millet görüyor musun benim tüzüğümü, ben evimi temizledim şimdi Türkiye'yi temizlemeliyim' demeli. Ben bunları söylemeye mecburum. Bu partinin bu tüzüğü bu programı orada durduğu sürece CHP'nin Türkiye siyasetinde bir şey demeye hakkı yok. Bu kadrolar gitmeli, bu tüzük, bu program değişmelidir. Bunu yapmalıyız. Bu tüzük böyle değildi, bu kadrolar bu hale getirdi, çok daha demokratikti.''

İnce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile seçim sonrası yaptığı görüşmede dile getirdiği değişim talebini hatırlatarak "Dedim ki yeniden bir yapılanma yapmamız lazım. Hepimizin Cumhuriyet Halk Partisi yapmamız lazım. Bir milyon genç üye yapmamız lazım. Söylemimizi, kadrolarımızı, iddialarımızı değiştirmeliyiz. 'Bu iddiaları yapabilmek için sizinle yarışmak istemiyorum ama beni genel başkan yapın, sizi de onursal başkan yapalım. Hemen çalışmaya başlayalım' dedim" ifadelerini kullandı.

'YENİ PARTİ KURMAYACAĞIM'

Yeni parti kurup kurmayacağına dair sorulara "Yeni parti kurmayacağım, yok öyle bir şey. Benim ağzımdan yeni parti duydunuz mu? Benim böyle derdim yok" yanıtını veren İnce, "CHP kendini yenilemelidir, genel başkanını da kadrolarını da, tüzüğünü de, programını da yenilemelidir" dedi.

'APOLET TARTIŞMASINI UZATARAK HATA YAPTIM'

Muharrem İnce seçim sürecine dair ''Hatalarımı biliyorum, apolet tartışmasını fazla uzattım.'' dedi. İnce ayrıca daha çok miting yapmış olması gerektiğini söyledi: ''Erdoğan 32 miting yaptı ben 107 yaptım, yetmez keşke geceleri de yapsaydım, gidemediğim yerler var."

SEÇİM GECESİ NEREDEYDİ?

Muharrem İnce seçim gecesi nerede olduğuna ve ne yaptığına ilişkin tartışmalara dair "Türk bayrağı takmışım, sonuçları Parti'de izlemem Genel Merkez'e gitmem doğru olmaz, İkinci tura kalırsa diğer partilerden oy isteyeceğiz, bir oteli ayarladık. Ben 17.00'de o otelle YSK arasını ölçmek için gittim, 6 dakika olduğunu gördüm. Orda bir açıklama yaptım" dedi.

İSMAİL KÜÇÜKKAYA MESELESİ: ORADA BİR HATAM OLDU

Muharrem İnce, seçim gecesi kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmamış, FOX TV'den İsmail Küçükkaya kendisine Whatsapp üzerinden ulaşmış, İnce'nin verdiği 'Adam kazandı' cevabını da canlı yayında okumuştu. İnce olayla ilgili olarak, ''Orada bir hatam oldu, millet benden duymalıydı, bir gazeteciden değil. Ben gazeteci olsaydım o mesajı 'Erdoğan kazandı dedi' diye iletirdim, bu İsmail'in suçu değil, yorgunluğuma versinler. Türkiye Cumhurbaşkanlığına aday olan kişinin o gece yorulma hakkı yoktur. Yapmam gereken herşeyi de yaptım'' dedi.

'YENİDEN CUMHURBAŞKANI ADAYI OLACAĞIM'

"Bu iş burada bitmez" diyen İnce, yeniden cumhurbaşkanı adayı olacağını da açıkladı: ''Benim 15 milyon insana borcum var, yeniden cumhurbaşkanı adayı olacağım, ben bitmedi demeden bitmez, başka partiye oy verip Cumhurbaşkanlığında bana oy verenler var."

'BEN BU MİLLETİN ORTALAMA DEĞERİYİM'

Aday olması için "tabanda, toplumda bir talep" olduğunu savunan İnce ''Ben bu milletin tam ortalama değeriyim. Ben görev almak istiyorum, bu işin başında olmak istiyorum. Davet ederseniz ben bu 15 milyonu 30 milyon yaparım" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hukukçular OHAL Komisyonu'nu takip edemiyor çünkü şeffaf değil

SONRAKİ HABER

Dünyanın en çok alkol tüketen ülkeleri açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa