12 Temmuz 2018 17:56
Son Düzenlenme Tarihi: 12 Temmuz 2018 18:10

Misi, yılın köyü seçildi

Yaşayan Şehirler Platformu'nun verdiği 'Yılın Köyü Ödülü'nü Bursa’nın Nilüfer ilçesinin Misi köyü kazandı.

Misi, yılın köyü seçildi

Fotoğraf: Nilüfer Belediyesi

Paylaş

Yüzyıllara direnerek ayakta kalan özgün mimari özelliklere sahip evleri ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Bursa’nın Nilüfer ilçesinin Misi köyüne (Gümüştepe) bir ödül de Yaşayan Şehirler Platformundan geldi. Şehir Ödülleri Türkiye 2018  kapsamında Misi, Yılın Köyü Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Şehirlerin geleceğine ışık tutmak, Türkiye’deki başarılı, toplumsal fayda odaklı, tamamlanmış projeler, uygulamalar ile uygulayıcıları desteklemek ve bütün ülkeye örnek göstermek amacıyla düzenlenen “Şehir Ödülleri Türkiye 2018”  kapsamında 3 ana kategoride ödül verildi. Bu üç kategoriden biri olan Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülleri kategorisinde jüri, Misi’yi yılın köyü seçti.

Fotoğraf: Nilüfer Belediyesi

BURSA’NIN İLK KAMP VE KARAVAN TESİSİ

Sanat köyü olma yolunda ilerleyen Misi’de yıkılmaya yüz tutmuş tescilli sivil mimarlık eserlerini restore eden Nilüfer Belediyesi, bölgeye, çocuk kütüphanesi, ipek evi, koza evi, sanat evi, Mysia Fotoğraf Müzesi ve edebiyat müzesini kazandırdı. Yine Misi’nin eşsiz doğasını kültür ve doğa turizmine kazandırmak amacıyla Nilüfer Çayı kenarında kurulan Bursa’nın ilk kamp ve karavan tesisi doğaseverlerin büyük ilgisini çekiyor. Misi’de düzenlenen geleneksel “Misi Yerel Lezzetler Şenliği”,  “Sanat Çalıştayı” ve İpeğin Yolculuğu Festivali de yörenin sürdürülebilir kültürel ve sanatsal etkinleri arasında yer alıyor.

Misi Köyü Fotoğraf Müzesi. Fotoğraf: Nilüfer Belediyesi

TÖREN 19 TEMMUZ’DA

Ödülü 19 Temmuz’da İzmir’de düzenlenecek törende Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey alacak.  Törende ödül alacak isimler, büyük farkındalık yaratacak bir etkinliğe de katılacaklar. Konuklar tören öncesinde Kemeraltı’yı fotoğraflayarak, kentin tarihi bölgesini kendi bakış açılarıyla fotoğraf karesine yansıtacak.

Misi Köyü Edebiyat Müzesi. Fotoğraf: Nilüfer Belediyesi

Misi Köyü Edebiyat Müzesi. Fotoğraf: Nilüfer Belediyesi

(Bursa/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Fırat Anlı’nın ‘yakalama kararı’ kaldırılmadı

SONRAKİ HABER

Almanya'da istihbarat servisi AfD'yi takip edecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa