12 Temmuz 2018 15:04

Çorlu faciasının gerçekleştiği hat için 680 milyon avro hibe iddiası

CHP'li Murat Emir, Kapıkule-Halkalı tren hattının yenilenmesi için Avrupa Birliği’nin 680 milyon avroluk hibe iddilarını Meclis gündemine getirdi.

Fotoğraf: Özgün Tiran/AA

Paylaş

CHP Ankara milletvekili Murat Emir, Kapıkule-Halkalı tren hattının yenilenmesi için Avrupa Birliği’nin 680 milyon avro hibe kaynak tahsis ettiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Emir, “Dördüncü koridor” projesi kapsamında Almanya’nın Dresden kentinten başlayıp Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan’ı geçerek, İstanbul’a Kapıkule’den giriş yapıp Halkalı’da son bulacak tren hatlarının yenilemesinin öngörüldüğünü ve saatte 200 kilometre hıza ulaşacakları altyapı hazırlığına dikkat çekti.

HİBE NEREYE HARCANDI

Emir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlamasını istediği önergede, Kapıkule-Halkalı tren hattının yenilenmesi için 680 milyon avro hibe kaynak tahsisi iddialarının doğruluğunu yanıtlamasını istedi. İddiaların doğru olması halinde hibenin ne zaman Türkiye’ye yapıldığının ve hangi aşamada olduğunun açıklanmasını isteyen Emir, şu soruların da yanıtlanmasını istedi: “Hibe yapıldığı tarihten itibaren, ilgili tren hattında, AB’nin dördüncü koridor kalitesine ulaştıracak proje ve fizibilite çalışmaları yapılmış mıdır? Proje, ön ihale ve ihale aşamasına getirilmiş midir? Eğer ilgili kapsamda bir proje halen yapılmamışsa, bu zamana kadar neden beklenmiştir? Yapılan hibe nereye harcanmıştır? ”

680 MİLYON AVROYA RAĞMEN İHALE AŞAMASINA BİLE GELİNMEMİŞ

Emir, Çorlu’da yaşanan tren kazasında yetkililerin sorumluluğu en alt birimlerdeki personele ve doğa olaylarına yükleme anlayışı içerisinde olduğunu belirterek, AB’nin hattın yenilenmesi için gönderdiği 680 milyon avroluk hibeye rağmen  proje için bir fizibilite çalışması, ön ihale ve ihale aşamalarına bile gelinmediğine dikkat çekti. Emir kazayı doğal afet sonucuna bağlamanın yeni kazalara davetiye çıkarmaktan başka bir işe yaramayacağını ifade etti. Emir önergede şu açıklamalarda bulundu: “Kapıkule-Halkalı tren hattının altyapısı için hibe edilen kaynak, rayların yenilenmesi için harcansaydı, bu kaza gerçekleşmeyecekti. O halde bu kazadan kimler sorumludur? Hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımızın vebali kimin veya kimlerin üzerindendir?”. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

BES: İhraçlar, mahkeme kararlarına rağmen yapılıyor

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa