12 Temmuz 2018 09:56

Yeni Akademi kuruldu: Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü verilecek

Skandallar sebebiyle bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü veremeyen İsveç Akademisi'ne karşı kurulan Yeni Akademi, Alternatif Edebiyat Ödülü verecek.

Ekran görüntüsü: dennyaakademien.com

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Cinsel taciz ve tecavüz skandallarıyla işlemez hale gelen ve bu yıl Nobel Edebiyat Ödülü vermeyeceğini açıklayan İsveç Akademisi’ne tepki olarak 117 yazar tarafından kurulan ‘Yeni Akademi’, Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü verme hazırlığında.

‘Yeni Akademi’, İsveçli tüm yazar ve kütüphane çalışanlarına 2018 yılı Alternatif  Nobel Edebiyat Ödülü için adaylarını 8 Temmuz gününe kadar bildirmeleri çağrısı yapmıştı.

Oluşturulan jüri, önerilen yüzlerce aday arasından Nijerya’dan Chimamanda Ngozi Adichie, Kanada’dan Marget Atwood, İsrail’den Amos Oz, Japonya’dan Haruki Murakami, Kenya’dan Ngugi wa Thiongo’nin de aralarında bulunduğu 46 yazar ve edebiyatçının adaylığını uygun buldu.

İsveç Akademisi’nin eski üyelerinden İsveçli Yazar Kerstin Ekman ve Müzisyen ve Yazar Ulf Lundell de Alternatif Edebiyat Ödülü’ne aday olarak gösterilenler arasında.

Ünlü Yazar Kerstin Ekman, İsveç Akademisi'nin “Şeytan Ayetleri”nin yazarı Salman Rüşdi hakkında Humeyni’nin verdiği fetvaya karşı sessiz kalmasını protesto etmek için Akademi’deki sandalyesini boş bırakmıştı.

2016 yılında Ekman’ın tutumunu doğru bulan İsveç Akademisi,  olayın üzerinden 27 yıl geçtikten sonra Rüşdi’ye verilen ölüm cezasını kınamıştı.

İSTEYEN HERKES OY KULLANABİLİYOR

İsteyen herkes ‘Yeni Akademi’nin https://www.dennyaakademien.com sayfasına girip 46 adaydan birine 14 Ağustos gününe kadar oy verebilecek. Jüri, en çok oy alan 4 yazardan birine ödülü vermeyi kararlaştıracak.

Jüri, Alternatif  Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen yazarı 14 Ekim günü düzenleyeceği bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıklayacak. Nobel ödüllerinin dağıtıldığı gün 10 Aralık tarihinde de düzenleyeceği bir törenle ödülü sahibine takdim edecek.  Ödülün  nerede düzenleneceği,  biçimi ve tutarı konusunda ise henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

‘Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü’ verilmesi düşüncesi Yunanistan asıllı Gazeteci-Yazar Alexandra Pascalidou tarafından ortaya atılmış ve 117 yazar ve edebiyatçı oluşum içinde yer almıştı.

BASKICI REJİMLERE VE HASIRALTI KÜLTÜRÜNE KARŞI SES YÜKSELTİLMELİ

‘Yeni Akademi’, kuruluşundan hemen sonra yaptığı yazılı açıklamada kuruluş nedeni ve amacını şu ifadelerle kamuoyuna duyurmuştu:

“Yeni Akademi’yi, edebiyatın ve genel olarak kültür dediğimiz şeyin, demokrasi, şeffaflık, empati ve saygıyı öne çıkarıp, önyargıları, kibri, cinsiyetçi davranışları kırması gerektiğini hatırlatmak için kurduk. İnsani denilen değerlerin giderek daha çok sorgulandığı bir çağda, edebiyatın baskıcı rejimlere ve hasıraltı etme külürüne karşı sesini daha gür çıkarması gerektiğine inanıyoruz.”

Ödülün verilmesinden sonra Yeni Akademi’nin varlığı sona erecek.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsrail'den Suriye'ye hava saldırısı: '3 askeri hedef vuruldu'

SONRAKİ HABER

Gazetecilerin adliye gündeminde bu hafta

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa