11 Temmuz 2018 20:52

Odysseia destanının kil tableti bulundu

Olympia antik kentinde, Odysseia destanının 13 dizesinin kazındığı bir kil tablet bulundu. Dizeler, bu destana ait en eski kayıt olabilir.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Arkeologlar, Yunanistan’daki Olympia antik kentinde, Odysseia destanının 13 dizesinin kazındığı bir tablet ortaya çıkardı. Söz konusu dizeler, bu epik şiirin bilinen en eski kaydı olabilir.

Yunanistan'ın başkenti Atina’daki Olympia tapınağının yakınlarında yapılan kazılarda, Roma Dönemi’ne ait bulgular arasında, Odyssia destanından 13 satırın kazılı olduğu bir kil levha bulundu.

Yunan mitolojisinin İthaka kralı olan Odysseus’un Eumaios’la konuşmasını konu eden XIV. rapsodiye ait dizelerin kazılı olduğu 1800 yıllık tablet laboratuvarlarda da doğrulanırsa, Homeros destanlarının şimdiye kadar bulunan en eski yazılı metni olarak kabul edilecek.

Tabletin kesin tarihi hâlâ doğrulanmadı, ancak keşif “büyük bir arkeolojik, epigrafik, edebi ve tarihi keşif” olarak yorumlanıyor.

Tablet, Yunan Arkeoloji Hizmetleri ile Alman Arkeoloji Enstitüsü iş birliği içinde, üç yıllık yüzey araştırmaları sonrasında keşfedildi.

 Arkeofili’de yer alan habere göre, MÖ 8. yüzyılda sözlü olarak bestelenen ve Homeros’a atfedilen bu epik şiir, Hıristiyanlık döneminde parşömen üzerine yazılmıştı ve Mısır’da sadece birkaç parçası keşfedilebildi.

Odysseia destanı, Batı edebiyatında ufuk açan bir çalışma olarak kabul ediliyor. 12 bin satırlık bu şiir, Truva krallığının yıkılışına katıldıktan sonra 10 yıl boyunca evine dönmeye çalışan İthaka Kralı Odysseus’un öyküsünü anlatıyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Jet Fadıl’dan 15 Temmuz için tatil reklamı

SONRAKİ HABER

Paylan'dan Bakana: Herhalde ben soydaş değil, akraba oluyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa