Vanlı kadınlardan fotoğrafçı Albayrak'a teşekkür

Çocuk yaşta evliliklere karşı mücadele eden YAKA-KOOP, Malatya’da çocuk evliliğini öğrenince fotoğraf çekmeyi reddeden Onur Albayrak’a teşekkür etti.

11 Temmuz 2018 17:13
Paylaş

Bir düğün için fotoğraf çekimine gittiğinde 15 yaşındaki kız çocuğunun evlendirildiğini öğrenen ve bu sebeple fotoğraf çekmeyi reddeden Onur Albayrak’a Vanlı kadınlar teşekkür etti. Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP) Başkanı Gülmay Gümüşhan, “Vanlı kadınlar adına Onur Albayrak'a göstermiş olduğu duyarlılıktan dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Van’da faaliyet gösteren YAKA-KOOP bölgede erken yaşta evliliklere karşı mücadele ediyor. Çeşitli kampanyalar düzenleyip projeler hazırlayan YAKA-KOOP Başkanı Gülmay Gümüşhan, 2016 yılında da 'Van'da Çocuk Evlilikleriyle Mücadele Projesi’ni başlattı. Proje kapsamında, muhtar ve imamlarla, Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve eğitimcilerle ortaklaşa köylerde çalışma yürüttü. Başlattıkları kampanyalarla farkındalık yaratan YAKA-KOOP,  proje kapsamında evlendirilmek istenen 4 kız çocuğunu eğitime kazandırdı. YAKA-KOOP Başkanı Gülmay Gümüşhan, “4 yılda 4 çocuk az olabilir ama önemlidir. Şimdi bizim 105 köydeki çalışmamızdan dolayı başvurularımızda artış var. Bu kampanyayla konuyla ilgili farkındalık kazanıldı” dedi.

BİZİM DE HEDEFİMİZ BUYDU

Gümüşhan, Malatya'da düğün fotoğrafını çekeceği gelinin yaşının 15 olduğunu öğrenince tepki gösterip çekip yapmayacağını belirten ve damatla tartışıp kavga eden fotoğrafçı Onur Albayrak teşekkür etti. Gümüşhan, “Onur  Albayrak, bir düğünde gelinin yaşının  küçük olduğunu görünce fotoğraf çekmeyerek tepki vermesi bizleri çok mutlu etti. Bizim yürüttüğümüz 5 yıllık kampanya da bunu hedefliyordu. Biz Vanlı kadınlar olarak Albayrak'a bu duyarlı davranışından dolayı çok teşekkür ederiz. Çocuk evlilikler konusunda herkes yani kuaföründen, düğün salonu sahiplerine, gelinlikçilere, fotoğrafçılara kadar herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirirse, eminim çocuk yaşta evlilikler son bulur. Biz Albayrak'a hazırlamış olduğumuz teşekkür belgesini gönderiyoruz” diye konuştu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

'Kumsallar parası olanın değil tüm insanlığındır’

SONRAKİ HABER

Eski Tekel işçileri Cibali’de buluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa