11 Temmuz 2018 16:59

'Kumsallar parası olanın değil tüm insanlığındır’

Erikli köyü sahilinin kiralanmasına tepki gösteren TBB Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Üyesi Bülent Kaçar, 'Doğal varlıklar tüm insanlığındır' dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Deniz ÇİL
Edirne

Edirne Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Erikli köyü sahilinin kiralanması konusundaki kararı hakkında konuşan Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu ve Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Bülent Kaçar, Saros Körfezi’nin doğal varlıklarının parası olana değil tüm insanlığa ait olduğunu kaydetti.

Danıştay 6. Dairesinin kesinleşmiş kararına göre, Enez Dalyan Gölü’nden Evreşe Ovası kıyısına kadar uzanan kuzey Saros kıyı kuşağının doğal yapısı ve içerdiği ekolojik çeşitliliğin korunması gerektiğini hatırlatan Kaçar, “Saros Körfezi’nin doğal varlıkları parası olana değil, tüm insanlığa aittir. ‘Dünya Kültür ve Tabiat Mirasının Korunması Sözleşmesi’nin 1’inci ve 2’nci maddeleri gereğince ‘Doğal Miras’ olan Erikli kumsalı 3. derece doğal sit alanıdır. Komisyon karar vermeden önce Keşan Belediyesi ile Erikli halkının görüşlerini neden almadı? Kumsal üzerinde yapılacak faaliyetlerin doğal sit alanına zararının çevresel etki değerlendirmesi neden yapılmadı?” dedi.

‘BİRÇOK SORUN DOĞURACAK’

Bülent Kaçar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Erikli’de yaşayanlara sormadan, danışmadan halkın sahillerini kiralamaya açmak bir çok sorun doğuracaktır. Bunun sorumlusu da 8 ayrı kiralama talebini de uygun bulan Edirne Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu ve bu kararı onaylayan Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüdür. 10 Mayıs 2018 tarihinde yapılacağı ilan edilen bölge komisyon toplantısına katılmak ve görüşlerimizi iletmek istediğimizde İl Müdürlüğü ve Bölge Komisyon Başkanlığınca inceleme gezisi nedeniyle toplantının daha geç saatlerde yapılacağı söylenerek katılımımız sağlanmamıştır. Toplantı kararlarını ise, defalarca istemek ve en sonunda yazılı dilekçe ile başvurarak mümkün olmuştur. Ancak, yetkililer vaziyet planlarını görmemize dahi izin vermemişlerdir. Çünkü aslolan doğal sit alanlarının hem komisyon hem de müdürlükçe korunmalarıdır. Oysa, verilen karar ile 3.derece doğal sit olan ve bugüne kadar halkın özgürce tatil yaptığı kumsallar ticari anlayışa mahkum edilmiştir.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP'de parti sözcüsü Saruhan Oluç oldu

SONRAKİ HABER

Aydın'da beline kadar toprak altında kalan inşaat işçisi kurtarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa