11 Temmuz 2018 14:34
Son Düzenlenme Tarihi: 11 Temmuz 2018 14:41

KESK'ten Soma tepkisi: Her şey pahalı, insan hayatı ucuz

KESK Ankara Şubeler Platformu, Soma Katliamı davasına dair eylem yaparak 'Bugün Türkiye'de her şey pahalı, insan hayatı ucuz hale geldi' dedi.

KESK'ten Soma tepkisi: Her şey pahalı, insan hayatı ucuz

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

KESK Ankara Şubeler Platformu Soma Katliamı davasının karar duruşması nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

Kızılay Olgunlar Caddesi'nde bulunan Madenci Anıtı önünde yapılan açıklamada, Soma Katliamında yaşamını yitiren 301 maden işçisinin hayatına karşı patron Can Gürkan'a 15 yıl ceza verilmesine tepki gösterildi. Açıklamaya DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, Emek Partisi Ankara İl Başkanı Fikret Aslan da katıldı.

KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Devrim Kahraman, “Bu dava sadece yakınlarını kaybeden ailelerin değil, tüm emekçilerin, Türkiye işçi sınıfının taraf olduğu, takip ettiği bir davadır. Davanın sadece şirket yöneticileriyle sınırlı kalmayıp bu alanda politika geliştiren, uygulayan, hükümetin; ilgili bakanlık ve bürokrasisine de uzanması gerekir” dedi. Kahraman, çünkü iklim, ve çevreyi koruma politikaları çerçevesinde dünya devletleri kömürden yenilenebilir kaynaklara geçişi benimserken Türkiye'de Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın tam tersine kömürü yaygınlaştırma politikalarını yaygınlaştırdığını söyledi. Hatta 2012 yılının “Kömür yılı” ilan edildiğini belirten Kahraman, yerli kömür çıkarılması, kömürün elektrik üretiminde kullanılması, rödevans ihaleleri, şirketlerin çevresel yükümlülüklerinden kurtarılması ve daha pek çok teşviklerle sektörün denetimsiz hale getirildiğini dile getirdi.

Soma'daki bu katliama aşırı üretim ve kâr hırsı, taşeronlaştırma, özelleştirme, rödovans sistemiyle kamu kaynaklarını yağmalanmasının, işçi sağlığı ve güvenliği düzenlemelerinde patronların kollanmasının neden olduğunu vurgulayan Kahraman, “Bugün Türkiye'de her şey pahalı, insan hayatı ucuz hale gelmiştir” dedi. Hükümete seslenerek çözüm önerilerini anlatan Kahraman, hükümetin rüzgar, güneş ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapması gerektiğini söyledi. Maden işçilerinin yenilenebilir enerji sektöründe istihdam edilmesini öneren Kahraman, “Çünkü kömür çıkarılmasından tüketilmesine kadar tüm aşamalarda çevreye ve insan sağlığına büyük zararlar veren maliyeti yüksek bir madendir” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ezhel hakkında yeni suçlama: 10 yıla kadar hapsi isteniyor

SONRAKİ HABER

Almanya’da CSU'nun yeni genel başkanı Söder oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa