11 Temmuz 2018 13:42

'Durumu Alaattin Çakıcı’dan ağır olan tutuklular var'

Hasta tutukluların vasileri, Alaattin Çakıcı'ya süresiz sağlık kurulu raporu verilmesine tepki gösterdi.

'Durumu Alaattin Çakıcı’dan ağır olan tutuklular var'

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Organize Suç Örgütü Lideri Alaattin Çakıcı’ya Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinden verilen süresiz sağlık kurulu raporuna tepki gösteren hasta tutukluların vasileri, “Durumu Çakıcı’dan daha ağır olan hasta mahpuslar var. Eğer bir uygulama yapılacaksa bütün hasta mahpuslara uygulanmalıdır” dedi.

Organize Suç Örgütü Lideri Alaattin Çakıcı’ya Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinden verilen süresiz sağlık kurulu raporunun yankıları sürüyor. Raporda, “Ağır hasta” olduğu ve  ”morale ihtiyacı var” denilen Çakıcı’ya, haftanın 7 günü birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü dereceden akrabaları ile görüş izni verildi. Çakıcı’ya verilen rapora “politik ayrımcılık uygulanıyor” diyerek tepki gösteren tutukluların vasileri, İnsan Hakları Derneğinin (İHD) raporunda yer alan 402’si ağır olmak üzere 1153 hasta tutukluya dikkat çekti. Edirne F Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan kronik prostatı ve böbreğinde kum olan hasta tutuklu Ali Gülmez’in vasisi Sevim Kanva, özellikle adli tutuklular ile siyasi tutuklular arasında ciddi bir ayrımcılık politikasının yürütüldüğünü belirtti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ziyaretini hatırlatan Kanva, ziyaret sonrasında raporun çıkarılmasının politik bir karar olduğunu söyledi.

‘ÇAKICI’DAN DAHA AĞIR OLAN HASTALAR VAR’

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevinde kalan 17 yıldır tutuklu olan şizofreni hastası Yaşar Eriş’in vasisi Arzu Aksakal da “Rüyasında parçalanmış yüzler gördüğünü ve ‘Kendini öldür’ diyenleri gördüğünü söyleyen bir hasta mahpus var karşımızda. Şizofreni hastası olmasına rağmen tek başına bir hücrede tutuluyor. Bu anlayış bile verilen raporun politik bir karar olduğunun göstergesidir” diye tepki gösterdi.  Durumu Çakıcı’dan daha ağır olan hasta tutukluların olduğunu sözlerine ekleyen Aksakal, “İki kolu olmayan, kalbi yüzde seksen çalışmayan tutsaklar var. Tüm bunları göz önüne aldığımızda morale ihtiyacı olanın kim olduğu açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Çakıcı’ya verilen rapor tüm hasta tutsaklara verilmelidir. Çakıcı’ya verilen rapor tamamen politik ve ayrımcı bir uygulamanın sonucudur” dedi. (İstanbul/MA)

ÖNCEKİ HABER

NATO Zirvesi sonuç bildirisi açıklandı: Önlemleri artıracağız

SONRAKİ HABER

Sezgin Tanrıkulu, Meclis tutanağında faili meçhul sansürünü sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa