10 Temmuz 2018 19:21
Son Güncellenme Tarihi: 10 Temmuz 2018 20:30

ODTÜ'de gözaltına alınanlar tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

ODTÜ'de 'Tayyipler Alemi karikatürü' pankartından dolayı gözaltına alınan 5 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

ODTÜ 2018 Diploma Töreni'nde “Tayyipler Alemi” karikatürü pankartından dolayı "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret" suçlamasıyla gözaltına alınan 4 ODTÜ öğrencisi ve 1 baskıevi çalışanı tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

ODTÜ öğrencileri ise forumda bir araya gelerek gözaltında tutulan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

NE OLMUŞTU?

ODTÜ’de 6 Temmuz'da gerçekleşen diploma töreninde "Tayyipler Alemi" karikatürünü pankart olarak taşıyan 3 öğrenci, 7 Temmuz günü "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret" suçlamasıyla gözaltına alındı. 8 Temmuz'da da pankartı hazırlattığı belirtilen Ö.K. ile söz konusu pankartı bastığı öne sürülen Ş.D. Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. 

TUTUKLAMA TALEBİYLE MAHKEMEYE SEVK EDİLDİLER

İşlemleri tamamlanan 5 kişi, tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. 

REKTÖR PROTESTOSUNDAN KONSEY BAŞKANI GÖZALTINA ALINMIŞTI

Törende ayrıca ODTÜ Rektörü Verşan Kök de protesto edilmişti. Bunun üzerine öğrencilere özel güvenlik görevlileri saldırmıştı.  Öğrencilerin ailelerinin de tepki gösterdiği olaya ilişkin öğrencilere soruşturma açılmış ve bu kapsamda ODTÜ Öğrenci Temsilcileri Konseyi Başkanı Özgür Mehmet Gür 8 Temmuz'da evi basılarak gözaltına alınmıştı. Gür 9 Temmuz günü serbest bırakıldı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ölümden dönen hastayı alelacele tutukladılar!

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa