10 Temmuz 2018 16:54

Hasankeyf’te yıkım seçim sonrası hızlandı

Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’te seçimleri için durdurulan yıkım çalışmaları yeniden başladı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

İnşa edilen Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’te sürdürülen çalışmalarla doğa ve tarih tahrip edilmeye devam ediliyor. 24 Haziran seçimleri nedeniyle bir süre durdurulan yıkım çalışmaları yeniden başlatıldı.

Hasankeyf’teki tarihi açık hava müzesi yerini dev bir şantiyeye bırakırken, toplam 5 bin mağaranın bulunduğu ilçede mağaraların betonla kapatılma işlemi halen devam ediyor.

MAĞARALAR KAPATILIYOR

Kimi tarihi eserlerin taşınması için belirlenen yeni alanlarda da yıkım çalışması başlatıldı. Hasankeyf efsaneleri arasında yer alan ve “Usta ve Çırağın Minareleri” diye adlandırılan Tarihi El Rızk Camii ve Sultan Süleyman Camii minarelerinin taşınma işlemleri yerine, taşlar sökülüp taşınacak. Son günlerde cami minarelerinin bulunduğu alanda yapılan kazılarda, minarelerin yıkılma tehlikesine neden olacak şekilde faaliyet yürütüldüğü gözlemlenirken, tarihi kalyondaki çalışmalarda ise restorasyonun bittiği alanların üstüne beton döküldü.

CANLILARIN YAŞAM ALANLARI YOK OLUYOR

Dicle Nehri yatağı ve tarihi bölgenin taş ve betonla doldurulması nedeniyle ise doğadaki canlıların yaşam alanları da tehlike altına girdi.

‘MÜCADELEYE KATKI BEKLİYORUZ’

Hasankeyf Yaşatma Girişimi Sözcüsü Rıdvan Ayhan, geleceğe sahip çıkmak için tarihe sahip çıkılması gerektiğini ifade etti. “Tarihe sahip çıkamayanlar geleceğine de sahip çıkamaz. Hasankeyf, sadece Hasankeyflilerin sorumluluğunda değil, tüm dünya halklarının mirasıdır. Hasankeyf’te yapılan yıkıma ses çıkarmak için yeterli muhalefet oluşturmak önemlidir” diyen Ayhan, bu çevre ve tarih felaketine karşı verilen mücadeleye katkı sunmaları için tüm kitle örgütlerine çağrıda bulundu. (Batman/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tahliyesine izin verilmeyen Leyla Güven’in duruşması yarın!

SONRAKİ HABER

Yerine kayyum atanan Ahmet Türk’ün 'yürütmeyi durdurma' başvurusuna ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa